OSP Dąbrowa nad Czarną

Jednostka OSP w Dąbrowie nad Czarną powstała w 1919 r. Jej założycielami byli mieszkańcy miejscowości. Nieubłagany bieg historii oraz ulotna pamięć ludzka zatarły ślady z pierwszego okresu działalności. Niemniej jednak wiadomo, że pierwsza strażnica była drewniana i na ironię losu spłonęła. Budowa nowej, murowanej siedziby, wymagała wielkich nakładów pracy druhów i zaangażowania władz gminnych. 20 listopada 1949 r. dokonano uroczystego otwarcia nowo wybudowanej remizy, co znajduje potwierdzenie w księdze pamiątkowej. Ówcześnie Dąbrowa nad Czarną administracyjnie należała do gminy Radonia w powiecie opoczyńskim. Prezesem OSP w Dąbrowie nad Czarną był Józef Bińkowski, wiceprezesem Antoni Rudzki, sekretarzem Czesław Bińkowski, naczelnikiem Adam Anczkiewicz, skarbnikiem Mikołaj Pilarczyk, a gospodarzem Karol Janakiewicz. Wśród druhów byli: Tadeusz Kaczmarski, Czesław Kacprzykowski, Piotr Sykus, Jan Przybyła, Jerzy Ogrodnik, Ryszard Arkuszyński, Aleksander Przywara, Józef Słowiński, Jan Zalega, Józef Ogrodnik, Zygmunt Konecki, Bronisław Przybyła, Marian Kacprzykowski, Antoni Arkuszyński, Marian Staszewski i Feliks Błaszczyk.

Pierwsza okazją do podsumowania działalności i świętowania był jubileusz 50-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowie nad Czarną. Goszczono wówczas wiele znamienitych osobistości i zaprzyjaźnione jednostki OSP, czego ślad pozostał w księdze pamiątkowej.

Z biegiem lat jednostka prężnie się rozwijała oraz wcielała w swoje szeregi nowych członków. W chwili obecnej Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbrowie nad Czarną liczy 54 druhów, w tym 9 członków honorowych: Lucjana Kamińskiego, Mirosława i Henryka Bińkowskich, Lecha Wiśniewskiego, Czesława Chamernika, Grzegorza Józefowskiego, Czesława Przybyła, Andrzeja Wyporkiewicza i Tadeusza Janakiewicza.

Przez szereg lat jednostka brała udział w wielu akcjach ratując życie i mienie. Skuteczność tych działań została zauważona, co zaowocowało w 1995 r. włączeniem OSP w Dąbrowie nad Czarną do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Do pamiętnych akcji należą: udział w gaszeniu lasów w okolicach Czermna, usuwanie skutków trąby powietrznej koło Skotnik, pożar stolarni tartaku w Skotnikach, czy też akcja ratownicza po wichurze w Gorzkowicach.

Działalność jednostki to nie tylko udział w akcjach ratunkowych, ale również w życiu społecznym, sportowym i kulturalnym. OSP wielokrotnie wygrywała gminne zawody sportowo-pożarnicze. W 2010 r. brała udział w powiatowych zawodach ratowniczo-gaśniczych zajmując II miejsce. Sukces ten (II miejsce) powtórzony został w 2013 r., co potwierdziło sprawność i gotowość bojową. W składzie wicemistrzów powiatu występowali druhowie: Michał Ząbecki, Michał Jęcek, Kamil Nejman, Grzegorz Sipa, Kamil Baryła, Sebastian Rychta, Paweł Kozłowski, Paweł Kowalski. Dowódcą drużyny był Konrad Ząbecki. Potwierdzeniem osiągniętych sukcesów jest liczna kolekcja dyplomów i pucharów.

Obecny Zarząd OSP Dąbrowa nad Czarną: Waldemar Jęcek (prezes), Michał Kozłowski (wiceprezes), Henryk Nejman (naczelnik), Paweł Kozłowski (zastępca naczelnika), Konrad Ząbecki (sekretarz), Mariusz Magiera (skarbnik), Grzegorz Sipa (gospodarz).

reklama

Polecamy

Back to top button

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!