OSP

700 tysięcy ochotników w skali kraju, w tym ponad 65 tys. w województwie łódzkim i 6 tys. w samym tylko powiecie piotrkowskim. To armia liczebnie kilkukrotnie większa aniżeli regularne siły zbrojne RP i Wojsk Obrony Terytorialnej razem wziętych, dysponująca potężnym zapleczem sprzętowym przeznaczonym do ratowania życia, zdrowia i mienia. Dlatego strażacy od lat niezmiennie cieszą się największym zaufaniem rodaków, sięgającym 94 proc. poparcia, co biorąc pod uwagę polskie realia społeczne, stanowi swoisty fenomen.

 

Najstarsze jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej obecnego powiatu piotrkowskiego powstały jeszcze pod zaborami. Były jednym z nielicznych filarów polskości mogącym działać legalnie i jednoczącym środowiska patriotyczne, skupione wokół wspólnej sprawy walki o przywrócenie bytu państwowego, a później wyzwolenia spod okupacji niemieckiej. Fakt ten nabiera szczególnego znaczenia w jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, który jednocześnie zbiega się ze 140-leciem powstania Straży w Piotrkowie Tryb. oraz zbliżającym się 20-leciem utworzenia powiatu piotrkowskiego.

 

Doceniając doniosłość tych historycznych wydarzeń, jak również obecny wkład Ochotniczych Straży Pożarnych, nie tylko w ich działalność statutową, ale również kulturalną regionu, postanowiliśmy przedstawić na łamach naszego portalu większość ze 140 jednostek powiatu piotrkowskiego, z których 26 należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

 

Pragniemy również poinformować, że w przygotowaniu jest poszerzona wersja papierowa publikacji w formie albumu, w czym nasza redakcja ma znaczący udział.  

 

KSIĘGA OSP Ziemi Piotrkowskiej .pdf ostatecznie
reklama
Back to top button

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!