GminyKulturaNadchodzące wydarzeniaRozprzaWażne wiadomościWolbórzWydarzenia

Kolory Polski w Rozprzy

W niedzielę w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Rozprzy odbył się koncert w ramach „Kolorów Polski” czyli Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej. Rozprzańskiej publiczności zaprezentował się Ukraiński zespół Partes pod dyrekcją Natalii Chmilewskiej, który wystąpił wraz z organistką Natalią Fomenko. – Ten pełen zaangażowania, emocji i wzruszeń koncert zostanie w naszych sercach jeszcze długi czas – napisali w mediach społecznościowych pracownicy FŁ.

Kolory Polski zagrają także 30 lipca 2023 o godzinie 18:00 w Wolborzu na scenie plenerowej w parku przy Pałacu Biskupów Kujawskich, ul. Frycza Modrzewskiego 107. Wykonawcy: Gospel Joy & Joanna Kołaczkowska

W programie koncertu m.in. „Kwiaty wiosenne”, „Aniele leć”, „Whatever You Want”, „Jesus Promised”, „On obmył mnie”, „Take Me Back”, „I Belive I Can Fly”, „I Smile”, „Freedom”

Muzyka gospel powstała w Stanach Zjednoczonych z połączenia pieśni religijnych białych osadników i czarnoskórych niewolników pełna jest radości i entuzjazmu. Twórcy pieśni oddawali cześć Bogu, nierzadko nawiązując do opowieści ze Starego Testamentu. Muzyka gospel dawno już przekroczyła granice Nowego Świata; obecnie można ją usłyszeć wszędzie tam, gdzie wiara łączy się z nadzieją. Te wartości wyraża także zespół Gospel Joy z Poznania, który w Polsce i za granicą koncertuje już od ćwierć wieku. Założycielką i liderką grupy jest Agnieszka Górska-Tomaszewska – instruktorka warsztatów gospel, laureatka tytułu „Osobowość Roku 2018” w powiecie poznańskim za propagowanie tej muzyki w Polsce. Zespół współpracuje ze znakomitymi solistami, m.in. Mietkiem Szcześniakiem, Natalią Niemen, Mezo, Sylwią Grzeszczak, Kasią Moś. W Wolborzu wystąpi z aktorką teatralną i kabaretową Joanną Kołaczkowską, znaną z kabaretów Drugi Garnitur, Potem i Hrabi. W programie znajdą się pieśni gospel po polsku i po angielsku, także takie utwory, w których wykonaniu mogą wziąć udział słuchacze.

Wolbórz od czasów średniowiecznych był własnością biskupów kujawskich. Miasto, jako centrum okolicy, miało komorę celną i własne władze samorządowe, a nawet filię Akademii Krakowskiej. Ważną rolę odegrało w roku 1410, stąd bowiem wyruszył pod Grunwald Władysław Jagiełło. Z Wolborza pochodził Andrzej Frycz Modrzewski, wybitny pisarz polityczny epoki renesansu i sekretarz króla Zygmunta I Starego. Właśnie przy ulicy Modrzewskiego znajduje się zespół pałacowo-parkowy, zwany Pałacem Biskupów Kujawskich, należący do najświetniejszych polskich rezydencji magnackich okresu późnego baroku. Wybudowany został z wykorzystaniem murów wcześniejszych budowli według projektu włoskiego architekta Franciszka Placidiego. Zespół pałacowo-parkowy, oprócz samego pałacu, składa się z dwóch oficyn, pomieszczeń gospodarczych i wartowni, dziedzińca paradnego i parku pałacowego.

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!