GminyRozprzaWażne wiadomościWydarzenia

Rozprza. Miliony na inwestycje w gminne szkoły

Rozprza sukcesywnie inwestuje w infrastrukturę gminną. Niemałe środku finansowe przeznaczy w tym roku na remonty szkół na terenie całej gminy. – Edukacja, to jeden z naszych priorytetów – mówi burmistrz Artur Cubała.

Rozprza

Burmistrz Artur Cubała spotkał się z Beatą Gemel dyrektorką szkoły w Rozprzy, by omówić szczegóły remontu dachu na dawnym budynku gimnazjum. – Świetliki w dachu nie spełniają prawidłowo swojej funkcji, gdyż zimą jest w szkole bardzo chłodno, a latem wręcz upalnie – zaznaczyła dyrektorka placówki. – Dzięki montażowi w ostatnich latach paneli fotowoltaicznych, rachunki za prąd w szkole zmniejszyły się z kilkunastu tysięcy do około tysiąca – mówi dyrektorka. – Rok 2024 będzie dla nas rokiem rozwoju i wielu wyzwań w kontekście remontów szkół na terenie gminy Rozprza. Aktualnie realizujemy trzeci etap remontu w szkole w Mierzynie oraz kończymy termomodernizację placówki w Niechcicach. Już teraz otrzymuje informację od dyrektorów placówek, jak remonty oraz inwestycje przyczyniły się do redukcji kosztów. Zaznaczyć również należy, że dzięki temu że Rozprza stała się miastem, mogliśmy przystąpić do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF), którego budżet wynosi 8 mln złotych, i do którego właśnie będziemy wnioskować o środki na termomodernizację oraz remonty kolejnych szkół na terenie naszej gminy. Inwestycje te z pewnością podniosą komfort w szkołach, pozwolą na zapewnienie godnych warunków do nauki, a zarazem obniżą koszty utrzymania jednostek – podkreśla burmistrz Rozprzy Artur Cubała.

Mierzyn

Wraz z rozpoczęciem 2024 roku gmina Rozprza rozpoczęła kolejną nową inwestycję, która będzie obejmować zmianę sposobu poddasza szkoły w Mierzynie. Z nieużytkowego, przebudowany będzie na taki z funkcją oświatową. Kilka tygodni temu nastąpiło oficjalne przekazanie placu budowy wykonawcy. Przewidywane zakończenie prac to sierpień 2024 r.

Zakres robót budowlanych jakie zostaną wykonane obejmuje:
• Wykonanie robót ogólnobudowlanych przebudowy poddasza nieużytkowego min:
– przebudowa istniejącej klatki schodowej
– montaż naświetli dachowych
– wykonanie ścian i sufitów
– wykonanie tynków
– wykonanie okładzin ściennych z płytek ceramicznych
– malowanie ścian i sufitów pomieszczeń
– wykonanie posadzki w projektowanych pomieszczeniach
– montaż stolarki drzwiowej
– wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej
– wykonanie instalacji centralnego ogrzewania
– wykonanie instalacji elektroenergetycznej
• Wykonanie placu manewrowego i parkingu
• Wykonanie drogi pożarowej

Wartość zadania wynosi ponad 1,2 mln. – Od początku stycznia trwają prace remontowo – budowlane w Szkole Podstawowej im. Św. Mikołaja w Mierzynie. To już kolejna, bardzo ważna z punktu widzenia społeczności szkolnej i mieszkańców, inwestycja. Jest to trzeci etap dużego przedsięwzięcia, które znacznie poprawi funkcjonowanie placówki. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu władz Urzędu Miasta i Gminy Rozprza budynek zyskał nowy dach i został poddany termomodernizacji. Mając na uwadze oszczędne gospodarowanie środkami finansowymi oraz biorąc pod uwagę ocieplenie ścian budynku szkoły, wykonanie termomodernizacji, daje to realne oszczędności w spalaniu opału. Trzeci etap to przede wszystkim adaptacja poddasza do celów użytkowych – edukacyjnych. Już niebawem będziemy mogli cieszyć się z nowych pomieszczeń takich jak: sala lekcyjna, biblioteka, gabinet pedagoga, psychologa oraz tak potrzebnych łazienek. Realizacja tego zadania znacząco wpłynie na poprawę warunków lokalowych szkoły – podkreśla Agata Lipińska – dyrektorka szkoły w Mierzynie.

Niechcice

Przy Szkole Podstawowej w Niechcicach zakończyła się natomiast inwestycja, polegająca na zagospodarowaniu terenu wokół placówki. W wyniku pac wybudowano 23 miejsca parkingowe dla samochodów osobowych w tym 2 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami, przebudowano istniejący zjazd z ul. Szkolnej, wybudowano zatokę autobusową dla autobusu szkolnego oraz wykonano nowe ogrodzenie dookoła szkoły.

Ku końcowi zbliża się również inna inwestycja w budynku szkoły, a mianowicie termomodernizacja obiektu. W ramach tej inwestycji wykonywane są następujące prace:
• częściowa rozbiórka komina zewnętrznego
• zamurowanie części okien sali gimnastycznej
• powiększenie otworów okiennych w elewacji przy głównym wejściu prowadzącym do budynku szkoły
• wymiana drzwi zewnętrznych do budynku
• wymiana stolarki okiennej
• ocieplenie ścian zewnętrznych
• ocieplenie dachu budynku szkoły oraz dachu Sali gimnastycznej
• montaż parapetów zewnętrznych
• wykonanie odwodnienia dachu
• przebudowa istniejących dojść i utwardzeń wokół Szkoły
• wykonanie instalacji odgromowej budynku

– Już w tym momencie zauważyliśmy ogromne oszczędności dzięki przeprowadzonej termomodernizacji szkoły. W budynku jest o wiele cieplej, a w chwili obecnej zużywamy średnio 80 litrów oleju opałowego, gdzie wcześniej średnie dobowe zużycie oscylowało w około 200 litrach – mówi dyrektor Michał Lacheta.

Nowa Wieś i Straszów

– Również w tym roku planujemy złożyć wnioski na dofinansowanie termomodernizacji szkół podstawowych w Nowej Wsi i Straszowie. Obecnie zakończył się audyt budynku szkoły w Nowej Wsi a dokumentacja dotycząca szkoły w Straszowie będzie gotowa w lutym – mówi burmistrz Artur Cubała. – Budynek Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi wymaga termomodernizacji w związku ze starą, zniszczoną elewacją z odpadającymi fragmentami tynku, niską temperaturą w pomieszczeniach od strony zachodniej budynku, z ograniczeniem strat energii oraz osiągnięciem wysokiej efektywności ogrzewania budynku. Termomodernizacja szkoły pomoże znacząco ograniczyć straty ciepła, a w konsekwencji poprawić jego efektywność energetyczną oraz komfort termiczny w budynku – dodaje burmistrz.

Zostaną między innymi wymienione chodniki wokół budynku szkoły oraz wejście do placówki od strony boiska, zostanie ono przystosowane do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i o ograniczonej sprawności ruchowej. Bardzo cieszymy się z tej inwestycji i czekamy na kolejne – mówi dyrektor szkoły podstawowej w Nowej Wsi Justyna Kaniewska.

Z kolei w szkole w Straszowie w roku 2024, dzięki staraniom urzędników gminnych, planuje się ocieplenie budynku głównego szkoły wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej wejściowej, wymianę grzejników i zaworów oraz montaż głowic termostatycznych, a także modernizację kotłowni olejowej oraz dobudowę zamkniętego wiatrołapu przy głównym wejściu do budynku. – Pozwoli to na istotną oszczędność w zakresie zużycia opału oraz znacząco poprawi stopień energooszczędności budynku. To przedsięwzięcie zdecydowanie podniesie komfort pracy uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Instalacja paneli fotowoltaicznych pozwoli na korzystanie przez szkołę z ekologicznej energii. Całość działań zamknie malowanie elewacji szkoły i sali gimnastycznej – wymienia Małgorzata Pokora, dyrektorka szkoły w Straszowie.

Milejów

Opracowana została również koncepcja architektoniczno-budowlana dobudowy łącznika oraz nowych pomieszczeń w Szkole Podstawowej w Milejowie. – Według dokumentu powstaną 4 nowe sale lekcyjne o powierzchni około 60 m2 każda, szatnia oraz toalety. Łącznie przybędzie 455 m2 powierzchni użytkowej. W chwili obecnej przygotowywane jest zapytanie cenowe na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej – mówi burmistrz Artur Cubała.

W związku z tym, że w Szkole w Milejowie jest coraz więcej uczniów, a w tym roku mamy ich aż 160, potrzebujemy więcej miejsca. Dzięki przychylności urzędu gminy, powstała koncepcja rozbudowy naszej szkoły. Nowe skrzydło miało by się składać z 4 dużych sal lekcyjnych, szatni, sanitariatów oraz zaplecza socjalnego. Wiąże się to również ze zmianami w starym budynku, gdzie powstaną gabinety dla pielęgniarki, nauczycieli specjalistów oraz duża świetlica. Wizualizacja nowej szkoły bardzo się uczniom i rodzicom spodobała, już nie mogą się doczekać efektu końcowego. W tym roku czekamy na plany rozbudowy. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają ten projekt – mówi Iwona Misztela dyrektor szkoły

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!