Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Prąd dla miasta i powiatu ponad 1000% w górę!?

O 1040% więcej od dotychczasowej ceny zaoferował dostawca energii, który jako jedyny przystąpił do przetargu ogłoszonego przez Powiat Piotrkowski na dostawę prądu dla miasta Piotrkowa, powiatu piotrkowskiego i 11 okolicznych gmin. Dotychczas za 1 megawatogodzinę (MWh) samorządy płaciły 338 zł (brutto). Oferta jaką złożono w drugim przetargu opiewa na kwotę aż 3.517,80 zł za 1 MWh.

Od 10 lat przetarg na dostarczanie energii elektrycznej organizowany jest w ramach wspólnej grupy zakupowej, w którą aktualnie wchodzą miasto Piotrków Trybunalski, Starostwo Powiatowe w Piotrkowie, gminy tworzące powiat piotrkowski: Aleksandrów, Czarnocin, Gorzkowice, Grabica, Łęki Szlacheckie, Moszczenica, Ręczno, Rozprza, Sulejów, Wola Krzysztoporska, Wolbórz oraz spółki: Elektrociepłownia Piotrków Trybunalski i Piotrkowskie Wodociągi i Kanalizacje, a także wszystkie jednostki organizacyjne wszystkich samorządów. Dzięki takiemu ruchowi dotychczas osiągano korzystne oferty na dostarczanie prądu. Postępowania obejmują okresy dwuletnie. Naprzemiennie liderem procedury przetargowej jest urząd miasta i starostwo powiatowe.

W tym roku przetarg organizuje starostwo. – Oferta jaką otrzymaliśmy jest przerażająca. Jak wiadomo, jesteśmy grupą zakupową stworzoną po to, żebyśmy mogli uzyskiwać lepsze oferty. Ostatni przetarg organizowaliśmy w roku 2020, i okazało się wtedy, że kupiliśmy 43 124 megawatogodzin, w tej chwili chcieliśmy zakupić 63 110 megawatogodzin. Przedtem w przetargu uzyskaliśmy cenę niemal 14,6 mln, a w tej chwili, w drugim przetargu otrzymaliśmy ofertę na ponad 222 miliony złotych. To już nie setki, ale tysiące procent więcej – mówi w rozmowie z nami Ireneusz Czerwiński, sekretarz powiatu. – Do tej pory cena na giełdzie energii wynosiła 338 zł za megawatogodzinę, nam zaproponowano 3 517 zł. – dodaje.

Zaproponowana cena jest nie do przyjęcia i będziemy wnioskować, aby w ramach grupy zakupowej rozpisać trzeci już przetarg na energię. O ile dziś płacimy rocznie za prąd 12,8 mln zł to przy zaproponowanej stawce musielibyśmy dołożyć do rachunków za energię około 120 mln zł – zaznacza prezydent Piotrkowa Krzysztof Chojniak.

Jak zapowiada sekretarz Ireneusz Czerwiński, starostwo powtórzy przetarg na dostawę prądu. Czas na który będzie podpisany kontrakt, będzie prawdopodobnie skrócony z dwóch lat, do roku.

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!