Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia
Aktualności

Radni chcą podnieść stawki za korzystanie z piotrkowskiej komunikacji miejskiej

Nasza redakcja dotarła do projektu uchwały piotrkowskiej Rady Miasta, który zakłada podwyżkę opłat za przejazdy autobusami MZK, a także wprowadza nowe rodzaje biletów. W przypadku przegłosowania przepisów powody do zadowolenia będą mieli posiadacze Piotrkowskiej Karty Mieszkańca, dla których przewidziano niższe ceny za korzystanie z miejskich autobusów.

Zgodnie z projektem uchwały w sprawie ustalenia opłat za usługi przewozowe publicznego transportu zbiorowego w Piotrkowie Trybunalskim będziemy mogli nabyć cztery rodzaje biletów: 60-minutowy, 24-godzinny, karnet czterech biletów 60-minutowych oraz sieciowy bilet 30-dniowy na okaziciela.

Bilety czasowe będą uprawniały do realizacji nieograniczonej liczby przejazdów w okresie wskazanym na bilecie od momentu nadania mu ważności. Ceny biletów będą wahały się od 3,80 zł do 90 zł, a
w przypadku osób uprawnionych do skorzystania z ulgi od 1,90 zł do 45 zł.

Najmniej za przejazd miejską komunikacją zapłacą posiadacze Piotrkowskiej Karty Mieszkańca. W ich przypadku pełnopłatny bilet 60-minutowy będzie kosztować 3 zł, a w wersji ulgowej jego cena wyniesie 1,50 zł. Poniżej zamieszczamy pełną tabelę opłat z projektu uchwały, nad którą piotrkowscy radni pochylą się podczas najbliższej Sesji RM w środę 31 sierpnia.

fot. fragment projektu uchwały piotrkowskiej RM w sprawie nowych stawek za korzystanie z komunikacji miejskiej

Z naszych informacji wynika, że sami radni są podzieleni w sprawie nowych przepisów. O ile pomysł wprowadzenia biletów czasowych spotkał się z przychylnością większości rajców, to już propozycja nowych stawek wzbudziła spore kontrowersje.

Przedstawiciele proprezydenckiego ugrupowania podkreślają, że po drastycznym wzroście cen benzyny konieczne jest wprowadzenie wyższych stawek za przejazdy komunikacją miejską — taką argumentację znajdziemy również w uzasadnieniu projektu uchwały, pod którym podpisali się m.in. wiceprezydent Adam Karzewnik oraz dyrektor ZDiUM Karol Szokalski.

Z kolei zdaniem części opozycyjnych radnych Piotrków powinien wzorem ościennych miast, np. Bełchatowa zdecydować się na wprowadzenie całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej, gdyż aktualnie pomimo pobierania opłat, MZK i tak musi być każdego roku dofinansowywane znaczną sumą
z miejskiego budżetu.

Przeciwnicy nowych przepisów zdają sobie jednak sprawę, że w obecnej sytuacji jest to nierealna opcja i podkreślają, że aktualnie absolutnym minimum jest utrzymanie dotychczasowych cen, dzięki czemu mieszkańcy będą chętniej korzystali z usług MZK, co przyczyni się do lepszej jakości miejskiego powietrza, większej dostępności miejsc parkingowych oraz oszczędności w domowych budżetach piotrkowian — szczególnie tych najbiedniejszych.

Warto podkreślić, że w myśl projektu uchwały będzie sporo grupa osób, które mogą poruszać się komunikacją miejską za darmo. Wśród nich znalazły się m.in. osoby powyżej 70 roku życia, dzieci do lat 4, osoby niepełnosprawne, umundurowani funkcjonariusze, ale także radni piotrkowskiej RM.

O tym czy nowe przepisy wejdą w życie i czy od jesieni zapłacimy więcej za korzystanie z piotrkowskiej komunikacji miejskiej dowiemy się już najbliższą środę, podczas 54. Sesji Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

5 2 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotrkowianin
Piotrkowianin
27 sierpnia, 2022 19:34

„Przedstawiciele proprezydenckiego ugrupowania podkreślają, że po drastycznym wzroście cen benzyny konieczne jest wprowadzenie wyższych stawek za przejazdy komunikacją miejską — taką argumentację znajdziemy również w uzasadnieniu projektu uchwały, pod którym podpisali się m.in. wiceprezydent Adam Karzewnik oraz dyrektor ZDiUM Karol Szokalski.”

Autobusy od ponad 50 lat nie jeżdżą na benzynę. Skąd oni się urwali? 😀

Polecamy

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!