Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Nowa siła na politycznej mapie Piotrkowa

W Piotrkowie Trybunalskim powstało Koło funkcjonującej od tego roku na polskiej scenie politycznej Partii Republikańskiej. Jego przewodniczącym został 46-letni ekonomista Jakub Marcinkowski. Piotrkowscy Republikanie w najbliższym czasie zorganizują otwarte spotkanie, na którym wspólnie z lokalną posłanką ugrupowania, pochodzącą z Bełchatowa Małgorzatą Janowską, zaprezentują najważniejsze tezy, pomysły i plany formacji.

Jesteśmy grupą osób od lat wielowymiarowo związanych z aktywizacją potencjału tkwiącego w Piotrkowie Trybunalskim oraz samych piotrkowianach. Widzimy jednocześnie coraz liczniejsze przejawy organizowania się społeczeństwa, które pokazują, że republikanizm jest nadal mocno zakotwiczony w naszych sercach i umysłach. U jego podstaw tkwi właśnie obywatelska postawa i wspólna troska o rzeczy wspólne, jak nasze miasto czy, szerzej, kraj – tłumaczy Jakub Marcinkowski, Przewodniczący piotrkowskiego Koła Partii Republikańskiej – Taką postawę trzeba dziś wzmacniać, bo jest na to dobry – a być może najlepszy – czas w całej naszej współczesnej historii! – dodaje.

Przewodniczący piotrkowskiego Koła Partii Republikańskiej od lat jest zaangażowany w działalność społeczną i obywatelską, m.in. w ramach Stowarzyszenia Inwestorów Polskich, Polskiego Stowarzyszenia Zamówień Publicznych, a także Stowarzyszenia Republikanie. 46-letni Marcinkowski jest magistrem ekonomii, dotychczas pracował m.in. w branżach: IT, budowlanej oraz energetycznej.

Chcemy zachęcić mieszkańców Piotrkowa i regionu do odważniejszego kształtowania swojego otoczenia – społecznego, biznesowego jak i jego pozostałych przestrzeni. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy podobnie jak my, dostrzegają potrzebę większej obywatelskiej aktywności dla dobra indywidualnego
i wspólnego
– podkreśla Marcinkowski.

Ścisłą współpracę z piotrkowskimi Republikanami zapowiedziała już wybrana z okręgu nr 10 poseł na Sejm RP Małgorzata Janowska, która zwróciła uwagę na symboliczny charakter utworzenia Koła Partii Republikańskiej w Piotrkowie, czyli kolebki demokracji szlacheckiej i polskiego republikanizmu.

Powołanie struktur w Piotrkowie Trybunalskim to wielka odpowiedzialność. Miasto o tak bogatej historii
i tradycji zasługuje na wysoką jakość polityczną i właściwe rozwiązania służące dobru wspólnemu. Republikanie to gwarantują. Jestem pełna optymizmu, wiedząc, że nasze piotrkowskie struktury tworzą ludzie od dawna związani z ideami wolnościowymi. Nie mogę się doczekać realizacji wspólnych przedsięwzięć korzystnych dla piotrkowian i miasta –
zapowiada poseł Janowska.

Co ważne, kolejne osoby włączają się w działalność ugrupowania; w najbliższych tygodniach należy się spodziewać powoływania następnych Kół w innych miastach dawnego województwa piotrkowskiego. Popularność idei republikańskich w średnich i mniejszych ośrodkach nie powinna zresztą nikogo dziwić, gdyż to właśnie te środowiska od lat podkreślają potrzebę reformy samorządu, upodmiotowienia mniejszych wspólnot w ramach zasady pomocniczości oraz postulują potrzebę deglomeracji instytucji publicznych czy bardziej zrównoważonego rozwoju kraju.

Partia Republikańska została zarejestrowana na początku roku 2021. Podczas kongresu prezesem partii został wieloletni parlamentarzysta oraz były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Adam Bielan. Liderem ugrupowania w województwie łódzkim jest natomiast były wiceminister rozwoju regionalnego oraz zasłużony dla Łodzi, wieloletni wiceprezydent tego miasta, a obecnie poseł na Sejm RP Włodzimierz Tomaszewski.

2.1 9 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Skalnik
Skalnik
5 grudnia, 2021 15:02

Ile trzeba było zjeść śniegu by popierać i głosować na PiS?

Michał
Michał
9 grudnia, 2021 09:46

Pan Jakub był jesz ze związany z Porozumieniem J. Gowina oraz Ruchem Narodowym.

Polecamy

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!
%d bloggers like this: