GminyWażne wiadomościWydarzenia

M.Janowska: Elektrownia w Bełchatowie może produkować prąd za 210 zł

Posłanka Małgorzata Janowska tłumaczy w rozmowie z Danielem Czyżewskim z portalu Energetyka24, że wprowadzenie zmian na rynku energii elektrycznej może zdecydowanie obniżyć jej cenę. Wskazuje, że dla producentów energii kluczowe są zmiany w zakresie certyfikatów ETS.

Jak mówi w wywiadzie z Energetyką24 posłanka Janowska koszt produkcji 1 MWh wynosi około 530 złotych, z czego około 320 złotych to certyfikaty ETS, które stanowią ponad połowę kosztów produkcyjnych. – Gdyby udało nam się przeforsować zmiany w tym zakresie, to bełchatowska elektrownia mogłaby produkować prąd za około 210 zł. – mówi posłanka.

– W systemie produkcji energii wytwórca i sprzedawca to nie zawsze te same podmioty. Elektrownia w Bełchatowie należąca do PGE GiEK produkuje prąd, ale go nie sprzedaje – tłumaczy Janowska. – Nie mamy wpływu na to jaka jest ostateczna cena produkowanego przez nas prądu na giełdzie. Jeśli wprowadzimy zmiany systemowe to Bełchatów jest w stanie dostarczać Polakom energię dużo taniej – dodaje.

Cały artykuł – kliknij poniżej.

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bury
Bury
11 października, 2022 08:32

ETSy , wszędzie winne są ETSy. A gdzie Elektrownie kupują te ETSy? czy nie na giełdzie w Polsce w Warszawie ? Kto kreuje ich cenę? Pewnie Unia Europejska ? hi hi hi. Wszystkiemu winna UE. Wolumen certyfikatów ETS taniej można kupić na giełdzie w Brukseli niżeli w Warszawie. Czy wpływy z tej sprzedaży nie są dochodem Budżetu Państwa, które później rozdawane są przez rząd na lewo i prawo jako różnego rodzaju dodatki, 13, 14 i inne takie , które i tak nie rekompensują drożyzny .

Polecamy

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!
%d bloggers like this: