GminyWażne wiadomościWolbórzWydarzenia

Warsztaty ceramiczne, koronki klockowej i… – ZOBACZ ZDJĘCIA

W Wolborzu zorganizowano ,,Warsztaty ceramiczne i koronki klockowej – promocja twórczości ludowej powiatu piotrkowskiego”, podczas której organizator poinformował o dofinansowaniu wydarzenia z środków Fundacji PGE. W inicjatywie brała udział posłanka na Sejm RP Małgorzata Janowska oraz burmistrz Wolborza Andrzej Jaros.

Zaproszenie do projektu przyjęło kilkanaście kół gospodyń wiejskich, w tym przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Wolbórz: Lubiatowa, Polichna, Świątnik, Żywocina, Lubiaszowa, Młynar, Psar Starych, Bogusławic, Kuznocina, Wolborza, zaprzyjaźnione KGW z Ręczna oraz z sąsiedniej gminy Moszczenica, Stowarzyszenia Senior –Vigor, Senior-Uśmiech oraz Wolborskie Towarzystwo Kultury i Turystyki.

W zajęciach wzięło udział łącznie 105 osób. Uczestnicy szkolili się na warsztatach ceramicznych, które poprowadziła artysta plastyk Anna Zemke, wykonując naczynia tradycyjną metodą modelowania ręcznego, z nakładanych na siebie wałeczków. Joanna Biniek poprowadziła warsztaty mydlarskie, dzięki czemu uczestnicy poznali proces tworzenia mydła. Z kolei Aleksandra Węglewska przygotowała warsztaty tworzenia świec oraz misternej nauki ich zdobienia.

Najtrudniejsze warsztaty były z koronki klockowej, w których wzięła udział posłanka Małgorzata Janowska. Poprowadziła je Elżbieta Bąk – twórczyni ludowa, artystka, Przewodnicząca Gminnego Związku Rolników, kółek i organizacji rolniczych, specjalistka od koronki klockowej. Artystka ludowa kultywuje zapomnianą technikę koronki frywolitki czółenkowej i koronki klockowej, czego mogli doświadczyć podczas warsztatów uczestnicy projektu.

– Cieszę się, że w Wolborzu miała miejsce tak wyjątkowa inicjatywa. Cieszy także fakt, że tyle osób przyjęło zaproszenie do projektu, chcąc kontynuować tradycje ludowe, dorobek kulturowy i społeczny małych społeczności lokalnych – powiedziała posłanka Małgorzata Janowska. – To właśnie koła gospodyń wiejskich pełniły i pełnią bardzo ważną rolę w społeczności lokalnej na przestrzeni lat, pielęgnując polską tradycję i wywierając ogromny wpływ na rozwój polskiej wsi. Sama doświadczyłam podczas warsztatów z koronki klockowej, jak trudna i misterna jest ta technika. Bawiłam się przy tym świetnie, chociaż moje „dzieło” przypomina bardziej pajęczynę niż koronkę (śmiech). Dziękuję wszystkim za ten wyjątkowy dzień – dodała Małgorzata Janowska.

– Projekt ,,Warsztaty ceramiczne i koronki klockowej – promocja twórczości ludowej powiatu piotrkowskiego” to inicjatywa, której głównym celem jest organizacja działań integrujących społeczności lokalne oraz animujące ich współpracę, w tym organizacja warsztatów inspirowanych starymi przekazami o metodach i technikach ludowych, które są zapomniane przez społeczność lokalną i wypierane przez nowoczesne metody pracy – podkreślała Magdalena Wnukiewicz – Prezeska Stowarzyszenia Wirtuoz. – Dzięki udziałowi w projekcie i warsztatach z ceramiki, koronki klockowej, mydlarskich oraz robienia i zdobienia świec w sposób namacalny możemy mieć wpływ na kultywowanie tradycji i edukacji poprzez zapoznanie się ze starymi technikami rękodzielniczymi, rozwijanie postaw twórczych, wyobraźni oraz ciekawości poznawania świata poprzez realizację własnych pomysłów w pracach z różnymi materiałami i tworzywami – dodała.

O stronę artystyczną inicjatywy zadbał Zespół Ludowy Nad Wolbórką, prezentując ludowe piosenki, anegdoty, humorystyczne przyśpiewki, a posiłek przygotowało KGW z Wolborza.

Podczas inicjatywy można było podziwiać stanowiska z twórczością ludową z powiatu piotrkowskiego:

  • Ewa Lasota -zaprezentowała koronkę frywolitkową i szydełkową
  • Elżbieta Bąk – Koronkę klockową
  • Katarzyna Kula i Grażyna Siła – haft krzyżykowy i prace robione techniką szydełkową
  • Anna Zemke – ceramika
  • Aleksandra Węglewska – świece własnej produkcji
5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!