Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Posłanka Małgorzata Janowska interweniuje w sprawie masztów GSM na Dzieci Polskich i Jeziornej

Po zamieszaniu jakie wywołała sprawa budowy masztów telefonii komórkowej na ulicy Dzieci Polskich oraz Jeziornej w Piotrkowie, w sprawę włączyła się posłanka Małgorzata Janowska. Parlamentarzystka pisze interpelację w tej sprawie do Ministra Infrastruktury.

– Dotarła do mnie kolejne prośba, na którą nie mogłam być głucha. Mieszkańcy i Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego zwrócili się do mnie w sprawie masztów antenowych, które mimo sprzeciwu i protestów staną przy ul. Dzieci Polskich oraz na osiedlu Wierzeje. W związku z tym, wystosowałam interpelację do Ministra Infrastruktury w zakresie nowych przepisów prawa budowlanego o możliwości zgłoszenia budowy przenośnych masztów antenowych – informuje posłanka Małgorzata Janowska.

– Przenośne, wolno stojące maszty antenowe, zgodnie z przepisami nie wymagają pozwolenia uzyskania na budowę i mogą być zrealizowane nawet jeśli inwestycja jest przedsięwzięciem, które wymaga oceny oddziaływania na środowisko, tym samym zwalniając przedsiębiorców z respektowania aktów prawa miejscowego dotyczącego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz doprowadzając do marginalizacji Samorządu. Jedynym środkiem sprzeciwu jest decyzja odmowna wyłącznie w przypadku, gdy wykonanie robót budowlanych związanych z budową przenośnych, wolno stojących masztów antenowych stanowi zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia – czytamy w interpelacji posłanki Janowskiej. – Miejscowa społeczność czuje się poszkodowana, gdyż za ogrodzeniami ich posesji powstają kilkudziesięciometrowe konstrukcje z urządzeniami antenowymi. Wyłączeni z całego procesu inwestycyjnego, pozbawieni prawa do bycia stroną w procedurze zgłoszenia nie mają prawa głosu, aby decydować o tym co stanie w bliskim sąsiedztwie ich domu wskazując jednocześnie na wspomniane wcześniej przesłanki stanowiące o zagrożeniu bezpieczeństwa ludzi i mienia czytamy dalej.

Poniżej pełna treść interpelacji posłanki Małgorzaty Janowskiej.

Szanowny Panie Ministrze,

do mojego biura poselskiego zwrócili się mieszkańcy oraz Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego w związku z narastającymi napięciami społecznymi oraz licznymi prośbami dotyczącymi interwencji w zakresie nowych przepisów prawa budowlanego o możliwości zgłoszenia budowy przenośnych, wolno stojących masztów antenowych, które umożliwiają przedsiębiorcom telekomunikacyjnym zgłaszanie organom administracji architektoniczno-budowlanej robót budowlanych polegających na budowie lub przebudowie przenośnych, wolno stojących masztów antenowych.

Nowe zapisy do Ustawy z dnia 7 lipca 1992r o prawie budowlanym służyć miały wsparciu m.in. pracy i nauce zdalnej poprzez bezpośrednie zwiększenie dostępności i jakości połączeń z siecią globalną – Internetem, a w praktyce stały się narzędziem do wykorzystywania przepisów prawa do działań związanych z osiąganiem korzyści przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych, którzy zaczęli dokonywać zgłoszeń budowy masztów antenowych na obszarach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.

Przenośne, wolno stojące maszty antenowe, zgodnie z art. 29 ust.8 nie wymagają pozwolenia uzyskania na budowę i mogą być zrealizowane nawet jeśli inwestycja jest przedsięwzięciem, które wymaga oceny oddziaływania na środowisko, tym samym zwalniając przedsiębiorców z respektowania aktów prawa miejscowego dotączego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz doprowadzając do marginalizacji Samorządu. Jedynym środkiem sprzeciwu jest decyzja odmowna wyłącznie w przypadku, gdy wykonanie robót budowlanych związanych z budową przenośnych, wolno stojących masztów antenowych stanowi zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia.

Z takich środków skorzystał Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego, który wydał sprzeciw dla dwóch zgłaszanych lokalizacji uzasadniając swoją decyzję zagrożeniem bezpieczeństwa ludzi i mienia, ponieważ maszty antenowe zbudowane zostały ze stalowej kratownicy przestrzennej niepowiązanej trwale z gruntem, osiągającej aż 43 metry wysokości. Inwestor sieci komórkowej Play skorzystał z kodeksu postępowania administracyjnego art. 127 Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. odwołując się od decyzji do organu drugiej instancji. Ostatecznie Wojewoda Łódzki podjął decyzje o przyjęciu zgłoszeń w obu lokalizacjach.

Miejscowa społeczność czuje się poszkodowana, gdyż za ogrodzeniami ich posesji powstają kilkudziesięciometrowe konstrukcje z urządzeniami antenowymi. Wyłączeni z całego procesu inwestycyjnego, pozbawieni prawa do bycia stroną w procedurze zgłoszenia nie mają prawa głosu, aby decydować o tym co stanie w bliskim sąsiedztwie ich domu wskazując jednocześnie na wspomniane wcześniej przesłanki stanowiące o zagrożeniu bezpieczeństwa ludzi i mienia.

Powstałe obiekty są często pozostawiane na czas powyżej 180 dni, a egzekucja nałożonego obowiązku ich rozbiórki jest nieskuteczna, gdyż ustawodawca nie przesądził wprost, czy do tymczasowych masztów antenowych powstałych w okresie trwania epidemii ma zastosowanie ograniczenie czasowe 180 dni ich funkcjonowania z art. 29 ust. 1 pkt 7 Prawa budowlanego, czy też tego przepisu się nie stosuje.

W związku z powyższą argumentacją zwracam się z prośbą do Szanownego Pana Ministra o weryfikację przepisów art. 30 ust. 5f, 5g, 5i i art.29 ust.8 ustawy a dnia 7 lipca 1994r. oraz podjęcie działań zmierzających do zmiany prawa, które aktualnie bardzo dobrze wpływa na interesy przedsiębiorców telekomunikacyjnych, przy jednoczesnej szkodzie dla strony społecznej. Jednocześnie proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie:

  1. Jakie jest stanowisko Ministerstwa Infrastruktury we wskazanej sprawie?
  2. Czy Ministerstwo podejmie działania zmierzające do zmiany prawa korzystnego, jak się okazuje w praktyce i bez względu na intencje zapisanych w prawie przepisów, jedynie dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych?

1 2 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jarek
Jarek
27 grudnia, 2022 16:24

Masztu nie chce nikt ale dobry zasięg w telefonie to każdy chce. Polska rzeczywistość czyli ciemnogród.

Polecamy

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!