Historia regionuWolbórzWydarzenia

Wolborska „księga umarłych”

Na początku czerwca br. opublikowałem fotokopię i autorskie opracowanie prawdopodobnie najstarszego dokumentu w Wolborzu, pozostającego w prywatnej kolekcji. W następnym zaś artykule, „Tajemnice prywatnych archiwów”, zaproponowałem ich właścicielom prosty sposób podzielenia się za naszym pośrednictwem swoimi zbiorami. Tym przyjemniej jest mi więc przedstawić kolejny udostępniony nam dokument, który pośrednio z pewnością dotyczy wielu obecnych mieszkańców Wolborza. To ponad 50-stronicowa księga przychodów i rozchodów z lat 1852–1869 Bractwa Świętej Trójcy, działającego w mieście od 1579 r. jako konfraternia literacka.

Przedmiotowy dokument zawiera dziesiątki nazwisk, zarówno zmarłych, których pogrzeby najwyraźniej Bractwo organizowało lub współorganizowało (pobierając za to opłatę), jak i żyjących – członków wspólnoty – zobowiązanych do uiszczania składek członkowskich. Przewijają się w nim lakonicznie opisy wydarzeń oraz daty i kwoty im towarzyszące. Stąd „Wykaz” jest nie tylko świetnym źródłem do poznania XIX-wiecznej historii tej organizacji, a przy tym samego Wolborza, ale stanowi także kapitalny materiał poglądowy do badań genealogicznych.

Prezentowana księga przychodów i rozchodów, wraz z innymi, sięgającymi podobno początku XVIII w. dokumentami Bractwa, przekazywana jest w pragnącej zachować anonimowość wolborskiej rodzinie od pokoleń. Z pośrednich przesłanek można wywnioskować, że prawdopodobnie był to większy zbiór archiwalny, który z czasem został podzielony pomiędzy członków tej familii (jednego z członków Bractwa), dlatego udostępniony nam dokument jest tylko fragmentem większej całości. Możliwe, że i Ty odnajdziesz w nim personalia swoich przodków. W „Wykazie” figurują m.in. nazwiska (niealfabetycznie): Kozłowska, Michał Czwartek, Majkowski, Cyprian Oling, Jan Nagrodzki, Agata Zarębska, Mikołaj Stefański, Rudnicki, Stanisław Durski, Jarosz, Walenty Dąbkiewicz, Walery Witowski, Małgorzata Witowska, Rafał Linck, Franciszek Jarzyński, Maciej Wnukiewicz, Józef Łakiewicz, Józef Wojciechowski, Honorata Wojciechowska, Monika Kurzewska, Julian Frankiewicz, Antoni Kielski, Bieńkowska, Stanisław Zianiewicz, Ignacy Zarzycki, Antoni Dryński, Jaros, Klauz, Lenarcik (z Brudak), Banaszkiewicz, Galanty, Bałaga, Łukasz Karankiewicz, Adam Rubersz, Paweł Kowalski, Wawrzyniec Kowalski (szlachcic), Teofil Glejzer, Antoni Dąbrowski, Augustyn Galanty, Wawrzyniec Lackorzyński, Grzegorz Walaszkiewicz, Milczarski, Józef Stefański, Piotr Dąbkiewicz, Mateusz Szczepanik, Trojanowska (matka burmistrza), Tomasz Wnukiewicz, Wojciech Niewiadomski i wiele innych.

Ps. Jeśli z przyczyn technicznych zamieszczone zdjęcia byłyby słabo czytelne, proszę pisać na adres redaktornaczelny@piotrkowski24.pl lub mój prywatny Facebook, a zainteresowanym prześlę oryginały fotografii.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!