GminyPiotrków TrybunalskiWydarzenia

Archiwalna propozycja

Publikujemy dziś pierwszy, choć mam nadzieję, nie ostatni artykuł z planowanego cyklu „Tajemnice prywatnych archiwów”. Wychodzimy bowiem z założenia, że najciekawsze jest to, co jeszcze nie odkryte. W domowych archiwach, na które czasem składa się zwykła szuflada z dokumentami, nadal zalegają unikaty przechowywane od pokoleń, których znaczenia trudno dociec, bo spisane są archaiczną polszczyzną lub co gorsza po łacinie albo w którymś z języków nowożytnych w wersji sprzed stuleci. Oczywiście nie jesteśmy tacy mądrzy, by poradzić sobie ze wszystkim, ale z pewnością możemy pomóc rozwikłać niejedną tajemnicę, a później opisać ją na portalu, co jest warunkiem podjęcia przez nas pracy nad przesłanym materiałem.

Niestety, są dwa ograniczenia dotyczące rękopisów: 1/ Przesyłający wprawdzie nie musi być mieszkańcem powiatu piotrkowskiego, ale archiwalia muszą dotyczyć wydarzeń rozgrywających się w jego obecnych granicach lub dotyczyć osób kiedyś w nich zamieszkałych; 2/ Przesłany materiał nie był wcześniej wykorzystany w żadnym wydawnictwie źródłowym ani opracowaniu. Wprawdzie warunek ten wynika z idei pomysłu, ale przesyłający może nie wiedzieć, że np. prywatny list, który do jego przodka wysłała znana postać historyczna, był już wcześniej publikowany. Należy to sprawdzić.

Ograniczenia te nie obejmują tekstów drukowanych (interesują nas publikacje sprzed 1945 r.), np. fragmentów starych gazet, ulotek, broszur (np. konspiracyjnych) itp.

Materiały w plikach PDF lub JPG prosimy przesyłać na adres: redaktornaczelny@piotrkowski24.pl

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!