Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Pocałuj i jedź!

W Piotrkowie Trybunalskim uruchomiono pierwszą w mieście zatokę postojową „Pocałuj i jedź”. Rodzice mogą zatrzymać w niej auto na 2 minuty, aby pożegnać się i bezpiecznie wysadzić dziecko przed szkołą.

– Pomysł budowy strefy „Pocałuj i jedź” spotkał się z dużym poparciem nauczycieli, a przede wszystkim rodziców. Mimo, że nasz projekt złożony do ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego zajął drugie miejsce, to władze miasta zdecydowały o budowie bezpiecznej strefy pożegnań rodziców z dziećmi – mówiła podczas oficjalnego otwarcia zatoki przy Szkole Podstawowej nr 3 Izabela Winiarska, dyrektor placówki. – Od pierwszych dni funkcjonowania rozwiązania, widać, że zatoka nie tylko usprawnia ruch, ale znacząco poprawia bezpieczeństwo – dodała.

– Dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu specjalistów w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego piotrkowskiego WORD, realizowane są przedsięwzięcia, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób niechronionych, czyli min. pieszych, a w tym wypadku najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Warto przypomnieć, że pomysł utworzenia zatoki „Pocałuj i jedź” pojawił się podczas jednaj z akcji organizowanej przez WORD oraz policję. Nasz pracownik, Michał Kędziora, zaproponował wtedy dyrekcji szkoły wybudowanie bezpiecznej zatoki. Placówka wykonała projekt i złożyła wniosek do budżetu obywatelskiego, a potem zadbała o to, by głosów było jak najwięcej – powiedział Tomasz Sokalski, wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. – Mam nadzieję, że to nie ostatnie takie miejsce przy piotrkowskich szkołach – dodał Tomasz Sokalski.

Zatoka postojowa dla rodziców przywożących dzieci do szkoły powstała z części chodnika. Czas postoju nie może przekroczyć dwóch minut. – To ułatwienie dla rodziców, którzy dotąd mieli problem z zaparkowaniem przed szkołą. Apelujemy do kierowców, szczególnie mieszkańców pobliskich bloków, aby nie traktowali tej zatoki jako parkingu. Postój w tym miejscu powyżej dozwolonego czasu stanowi wykroczenie i kwalifikuje się do nałożenia mandatu – informował Jacek Hofman, Komendant Straży Miejskiej.

Zatoka „Pocałuj i jedź” przy SP3 jest pierwszą w naszym mieście, ale nie ostatnią. Powstanie kolejnych zapowiedział prezydent miasta, Krzysztof Chojniak. – Chcemy tworzyć podobne strefy przy innych szkołach. Kolejną, jaką planujemy, to przy Szkole Podstawowej nr 2 (dawne Gimnazjum nr 5).

Koszt inwestycji łącznie z projektowaniem wyniósł około 85 tys. zł.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x