Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Miasto zaczyna rok od wzięcia kredytu. Jako zabezpieczenie – weksel in blanco

Pierwsza decyzja prezydenta Krzysztofa Chojniaka w nowym roku, to możliwość uruchomienia kredytu w wysokości nawet 20 milionów złotych. Dług ma być wzięty na załatanie fragmentu dziury budżetowej naszego miasta.

Mówi o tym zarządzenie numer 1. z 2 stycznia tego roku. Według dokumentu opublikowanego w Biuletynie Informacji Publicznej, a parafowanego przez prezydenta Krzysztofa Chojniaka, “postanawia się zaciągnąć kredyt krótkoterminowy do wysokości 20 milionów złotych włącznie, na pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetu z przeznaczeniem na realizacją zadań. Zabezpieczeniem kredytu ma być weksel in blanco z deklaracją wekslową.” Według zarządzenia, kredyt ma być spłacony do końca 2020 roku.

Wysłaliśmy meila do biura prasowego magistratu z pytaniami: jaki jest koszt zaciągnięcia kredytu? jaka kwota widnieje na zabezpieczającym kredyt wekslu in blanco? na co przeznaczone mają być pieniądze?
Po otrzymaniu odpowiedzi, wrócimy do sprawy.

AKTUALIZACJA:

Zarządzenie, o którym mowa jest wynikiem uchwały budżetowej podjętej przez Radę Miasta, która upoważniła Prezydenta Miasta do zaciągnięcia kredytu krótkoterminowego w rachunku bieżącym. Oczywiście stanie się to wyłącznie wówczas jeśli zajdzie taka potrzeba.  Na chwilę obecną miasto nie zawarło nawet umowy z bankiem na jego uruchomienie. Także nie ma mowy o wzięciu tego kredytu. Jest to standardowa procedura stosowana rokrocznie.

W roku 2019 mimo, że kredyt krótkoterminowy w rachunku bieżącym został uruchomiony  miasto nie poniosło z tego tytułu żadnych kosztów. W ciągu dnia operacyjnego wykorzystywano limit kredytu w rachunku bieżącym, jednak po dokonaniu konsolidacji rachunków,  na koniec każdego dnia saldo na rachunku budżetu było zawsze dodatnie.

Jarosław Bąkowicz, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta
Tagi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close