Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Miasto zaczyna rok od wzięcia kredytu. Jako zabezpieczenie – weksel in blanco

Pierwsza decyzja prezydenta Krzysztofa Chojniaka w nowym roku, to możliwość uruchomienia kredytu w wysokości nawet 20 milionów złotych. Dług ma być wzięty na załatanie fragmentu dziury budżetowej naszego miasta.

Mówi o tym zarządzenie numer 1. z 2 stycznia tego roku. Według dokumentu opublikowanego w Biuletynie Informacji Publicznej, a parafowanego przez prezydenta Krzysztofa Chojniaka, “postanawia się zaciągnąć kredyt krótkoterminowy do wysokości 20 milionów złotych włącznie, na pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetu z przeznaczeniem na realizacją zadań. Zabezpieczeniem kredytu ma być weksel in blanco z deklaracją wekslową.” Według zarządzenia, kredyt ma być spłacony do końca 2020 roku.

Wysłaliśmy meila do biura prasowego magistratu z pytaniami: jaki jest koszt zaciągnięcia kredytu? jaka kwota widnieje na zabezpieczającym kredyt wekslu in blanco? na co przeznaczone mają być pieniądze?
Po otrzymaniu odpowiedzi, wrócimy do sprawy.

AKTUALIZACJA:

Zarządzenie, o którym mowa jest wynikiem uchwały budżetowej podjętej przez Radę Miasta, która upoważniła Prezydenta Miasta do zaciągnięcia kredytu krótkoterminowego w rachunku bieżącym. Oczywiście stanie się to wyłącznie wówczas jeśli zajdzie taka potrzeba.  Na chwilę obecną miasto nie zawarło nawet umowy z bankiem na jego uruchomienie. Także nie ma mowy o wzięciu tego kredytu. Jest to standardowa procedura stosowana rokrocznie.

W roku 2019 mimo, że kredyt krótkoterminowy w rachunku bieżącym został uruchomiony  miasto nie poniosło z tego tytułu żadnych kosztów. W ciągu dnia operacyjnego wykorzystywano limit kredytu w rachunku bieżącym, jednak po dokonaniu konsolidacji rachunków,  na koniec każdego dnia saldo na rachunku budżetu było zawsze dodatnie.

Jarosław Bąkowicz, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta
0 0 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!