Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Jest uchwała rady UJK w sprawie Akademii Piotrkowskiej

Coraz bliżej do odłączenia piotrkowskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, od macierzystej jednostki w Kielcach.

Jak wiadomo, zielone światło dało już Ministerstwo Edukacji i Nauki – pisaliśmy o tym TUTAJ. Obradował senat UJK w Kielcach, który także przyjął pozytywną uchwałę w tej sprawie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, studenci rok akademicki 2023/2024 rozpoczną na nowej uczelni. – Mówi się o tym od dawna – przyznaje w rozmowie z naszym reporterem prof. dr hab. Stanisław Głuszek, Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

– Takie plany były od 1981 roku, kiedy powstał wydział zamiejscowy Wyższej Szkoły Pedagogicznej, potem Akademii Świętokrzyskiej, Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Te rozmowy i próby były cały czas. One w tej chwili przybrały trochę inny charakter, bowiem jest ogólna zgoda na to, zarówno ze strony parlamentarzystów, lokalnych samorządowców a także ze strony społeczności akademickiej, do tego by podjąć takie działania, które utworzą odrębną uczelnię. – mówi rektor.

Rada uczelni przyjęła uchwałę, w której wyraża pozytywną opinię dotyczącą inicjatywy zmierzającej do utworzenia Akademii w Piotrkowie Trybunalskim na bazie filii. Jest jednak pewien warunek – zaznacza rektor Głuszek

Warunkiem postawionym w tej uchwale jest rekompensata za majątek Uniwersytetu, który tutaj znajduje się w Piotrkowie Trybunalskim. To działka i budynki. Mamy przygotować operat szacunkowy. To wstępne ustalenia, taki rodzaj mapy drogowej. A o jakich kwotach mówimy? Zbliżamy to do 50 milionów złotych. – dodaje prof. dr hab. Stanisław Głuszek. Rekompensata miałaby pochodzić z rezerwy budżetowej premiera, lub budżetu centralnego. A jakie stanowisko w sprawie powstania nowej uczelni ma starostwo?

Samorząd powiatu piotrkowskiego już od dłuższego czasu widzi potrzebę utworzenia samodzielnej uczelni w Piotrkowie Trybunalskim. Takiej, która będzie szybko reagowała na potrzeby lokalnego rynku pracy oraz edukacji. Głównie chodzi mi tutaj o współpracę z przedsiębiorstwami działającymi na naszym terenie, które potrzebują fachowej kadry, nie tylko na poziomie średniego wykształcenia, ale także i wykształcenia wyższego. – mówi w rozmowie z portalem Piotrkowski24, starosta Piotr Wojtysiak. – Jesteśmy po rozmowach z dużymi firmami – największymi graczami na rynku pracy – i widzą oni możliwość współpracy z Akademią Piotrkowską. Jako samorząd, chcielibyśmy widzieć kierunki kształcenia w szeroko pojętym zakresie nauk o zdrowiu środowiskowym. – mówi starosta.

5 2 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!
%d bloggers like this: