Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Będzie Akademia Piotrkowska?

Czy w Piotrkowie Trybunalskim powstanie samodzielna wyższa uczelnia? Być może od nowego roku akademickiego mogłoby powstać Akademia Piotrkowska. Zajęłaby miejsce piotrkowskie filii UJK, która może oddzielić się od swojej macierzystej jednostki w Kielcach. W Ministerstwie Edukacji i Nauki odbyło się spotkanie robocze w tej sprawie. W rozmowach z Ministrem Edukacji i Nauki Przemysławem Czarnkiem uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy – starosta Piotr Wojtysiak i prezydent Krzysztof Chojniak oraz przedstawiciele Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Podczas spotkania omawiano koncepcję przekształcenia Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim w Akademię Piotrkowską. Poruszone zostały kwestie związane m.in. z organizacją nowej uczelni, bazą dydaktyczną czy finansowaniem. 

– Trzymam kciuki za powodzenie tego pomysłu. Mam nadzieję, że najbliższa inauguracja roku akademickiego odbędzie się właśnie w tejże państwowej Akademii. – powiedział obecny na spotkaniu starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak.

Także poseł Dariusz Klimczak z Polskiego Stronnictwa Ludowego pozytywnie ocenia pomysł, i deklaruje pomoc w tej sprawie.

– Plany są ambitne, mimo, że skomplikowane w swojej materii. Jako wiceprzewodniczący sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży deklaruję wsparcie piotrkowskiej inicjatywy na etapie prac legislacyjnych i nie tylko. Wstępny termin uruchomienia nowej uczelni, który został wskazany przez MEiN to 1 października 2023 r. – powiedział poseł Dariusz Klimczak.

– Zmierzamy do usamodzielnienia piotrkowskiej uczelni. Rozmowy obiecujące. – napisał w mediach społecznościowych prezydent Krzysztof Chojniak.

Początek działalności Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego jest związany z powstaniem w 1981 roku Piotrkowskiego Wydziału Zamiejscowego Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ośrodek został utworzony na bazie Oddziału Instytutu Kształcenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim. Pierwszym kierunkiem kształcenia było nauczanie początkowe na 3-letnich studiach zawodowych. W kolejnych latach uczelnia uzyskiwała uprawienia do prowadzenia studiów na innych kierunkach zarówno w formie studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych.

5 3 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!