GminyWażne wiadomościWolbórzWydarzenia

Wolborskie święto plonów

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę września w Wolborzu organizowane są Gminno-Parafialne Dożynki. Tak było i w tym roku, 3 września 2023 władze gminy i rolnicy podziękowali za tegoroczne zbiory. 

Dożynki w Wolborzu rozpoczął korowód prowadzący z pl. Jagiełły do kolegiaty wolborskiej, gdzie mszę świętą dziękczynną za tegoroczne plony odprawił ksiądz proboszcz Tomasz Owczarek. Tradycyjnie korowód dożynkowy poprowadzili starostowie dożynek, którymi w tym roku byli:

Starościna Milena Andrych, prowadząca rodzinne gospodarstwo rolne o pow. 17 ha specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego i opasowego w miejscowości Kaleń. 

Starosta Jerzy Smejda, prowadzący wraz z żoną i córką rodzinne gospodarstwo rolne o pow. 200 ha na terenie gminy Wolbórz i Moszczenica, specjalizujące się w hodowli trzody chlewnej w cyklu zamkniętym oraz w produkcji roślin. 

W dożynkach wzięło udział 17 przedstawicieli sołectw gminy Wolbórz, które przygotowały wieńce i dożynkowe kosze. Wszystkie wraz z wypieczonymi chlebami zostały darowane na ołtarzu kolegiaty, a przyjmowali je ks. Tomasz Owczarek i Andrzej Jaros Burmistrz Wolborza, dziękując każdemu sołectwu. 

 Zgodnie z naszą tradycją, zawsze w pierwszą niedzielę września odbywają się dożynki gminno-parafialne. Są wieńce, dary ziemi i idziemy barwnym korowodem do kościoła na mszę, a potem ceremoniał dożynkowy, po którym przychodzi czas na zabawę. Możemy poczęstować się lokalnymi produktami. To dzień radości z racji szczęśliwie zebranych plonów – mówił Andrzej Jaros, burmistrz Wolborza.

Gośćmi tegorocznych dożynek w Wolborzu byli Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego oraz powiatowi radni Michał Szymański i Krzysztof Kondaszewski. 

Święto plonów zakończyła wspólna biesiada mieszkańców gminy, na którą zaprosił Burmistrz Wolborza Andrzej Jaros i przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Klewin. W jej trakcie serwowane były regionalne przysmaki przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich: Lubiatów, Młynary, Lubiaszów i Proszenie. 

W części artystycznej na biesiadnej scenie wystąpiły zespoły Nad Wolbórką, Wolborskie Nuty, Tercet Fantastyczny oraz artyści Teatru Buffo w programie Szafa Gra.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!