GminyŁęki SzlacheckieNadchodzące wydarzeniaWażne wiadomościWydarzenia

Już w niedzielę odbędą się Dożynki Powiatowe 2022

Łęki Szlacheckie będą gospodarzem tegorocznych Dożynek Powiatowych, które już w najbliższą niedzielę (28 sierpnia) odbędą się na boisku przy tamtejszym Urzędzie Gminy. Uroczyste obchody rozpoczną się dziękczynną Mszą Świętą już o godzinie 13:00, po której zaplanowano tradycyjny Ceremoniał Dożynkowy oraz mnóstwo innych atrakcji, m.in. koncertów czy stoisk ze wszystkich gmin ziemi piotrkowskiej.

Dożynki, zwane także Świętem Plonów, a niegdyś wieńcem to tradycyjne uroczyste podsumowanie całorocznej pracy na roli oraz zakończonych żniw. W czasach słowiańskich były obchodzone w równonoc jesienną (23 września), a współcześnie odbywają się w soboty lub niedziele na przełomie sierpnia i września, czyli po zakończeniu żniw.

Na tegoroczne Dożynki Powiatowe zapraszają starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak oraz gospodarz wydarzenia — wójt gminy Łęki Szlacheckie Piotr Łączny. Rozpoczną się one o godzinie 13:00 Mszą Świętą w tamtejszym Kościele Św. Brata Alberta Chmielowskiego, aby później przenieść się na boisko znajdujące się przy Urzędzie Gminy.

– Po nabożeństwie w barwnym korowodzie, uczestnicy wydarzenia prowadzeni przez Starostów Dożynkowych Małgorzatę Woźnicę i Janusza Terkę, przejdą na boisko przy Urzędzie Gminy, gdzie odbędzie się ceremoniał dożynkowy, podczas którego pokrojony zostanie chleb i wręczone wieńce. Poznamy także laureata honorowego tytułu „Za zasługi dla Powiatu Piotrkowskiego”. Plac dożynkowy wypełnią stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z regionalnymi przysmakami, powiatowe jednostki organizacyjne oraz instytucje działające na rzecz rolników. Dla dzieci organizatorzy przygotowali dmuchańce — czytamy na stronie Powiatu Piotrkowskiego.

W tym roku gości dożynkowych bawić będą lokalni artyści m.in.: Grupa Folklorystyczna Choberki, Gminna Orkiestra Dęta Gorzkowice, Kapela Spod Dębu, Kasztelania Swing Band z Rozprzy, Marcin Snokowski — akordeonista, Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Rajczańska, Ludowa Biesiada z Czarnocina, Zespół Ludowy Ziemi Piotrkowskiej Piotrkowianie, Zespół Pieśni i Tańca Gorzkowice, Red Dance.

O godzinie 20:00 na finał Dożynek Powiatowych 2022 wystąpi ANDRE.

fot. powiat-piotrkowski.pl
0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!
%d bloggers like this: