Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Cyfrowa rekonstrukcja zdjęć Piotrkowa. Zobacz przygotowania do Centralnych Dożynek w 1979 roku

Dla jednych do wspomnienia, dla innych nauka historii Piotrkowa. Prezentujemy dziś historyczne zdjęcia z przygotowań do Centralnych Dożynek, jakie odbywały się w Piotrkowie we wrześniu 1979 roku.

– Decyzję o tym, że to właśnie Piotrków Trybunalski będzie gospodarzem Centralnych Dożynek ogłoszono w styczniu. No i zaczęło się. Centralne Dożynki były jednym z najważniejszych wydarzeń w XX-wiecznej historii Piotrkowa Trybunalskiego, a 9 września 1979 roku o mieście mówiła cała Polska. Serdeczne podziękowania dla Artura Ostrowskiego za udostępnienie albumu, który poddaliśmy cyfrowej rekonstrukcji oraz dla Artura Popiołka i Stowarzyszenia Fotograficznego „Kreatywni”, za nieocenioną pomoc przy skanowaniu zdjęć. – powiedział Marcin Kołodziejczyk ze studia foto-video Promedia. – Na samo skanowanie poświęciliśmy z Arturem dwa, może trzy wieczory. Potem mozolna obróbka zdjęć. Było ich blisko 80, a prace przy ich rekonstrukcji to dobry tydzień. Mam nadzieję, że będą cieszyć oko mieszkańców Piotrkowa. Dla wielu z nich, to podróż sentymentalna, a dla mnie to doskonała lekcja historii mojego miasta. – dodał w rozmowie z nami Marcin Kołodziejczyk.

– Album zawiera około 80 fotografii. Mają ponad 40 lat. Niestety nie znam autora tych zdjęć, ale są w mojej rodzinie od dawna – mówi Artur Ostrowski, właściciel historycznego albumu. – Podczas dożynek miałem zaledwie 11 lat. Oczywiście trochę pamiętam przygotowania i oczywiście same dożynki. Można powiedzieć, że w tym dniu byliśmy taką jakby stolicą Polski. Wszyscy wtedy mówili o Piotrkowie. Nawet kiedy jechało się do innego województwa, to ludzie i tak kojarzyli Piotrków z dożynkami. Pamiętam też, że kiedy byłem na koloniach, to tam też mówiono wtedy o Piotrkowie.- wspomina Artur Ostrowski. – Piotrków niewątpliwie zyskał na organizacji dożynek. Zniknęło wtedy sporo drewnianych ruder, a w ich miejsce powstał wiele ulic i murowane budynki. Jedne przetrwały do dziś, inne zostały zniszczone. Szkoda, że nie ma już stadionu, czy znakomitej wioski Wikingów, ale za to jest kładka nad torami na ulicy Słowackiego, czy chociażby amfiteatr. Pamiętajmy, że w okolicach dożynek wybudowano także osiedle mieszkaniowe. – mówi w rozmowie z nami A.Ostrowski.

Artura Ostrowskiego pytamy jak ocenia digitalizację zdjęć. – To doskonała robota, kiedyś próbowałem sam je zeskanować, ale to była amatorszczyzna. Teraz widać, że jest to zrobione bardzo profesjonalnie – powiedział.

Część zdjęć zobaczyć można w galerii poniżej, więcej dostępnych jest na profilu pod galerią.

3.7 3 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!