GrabicaWydarzenia

W ZSP w Szydłowie gościli uczniowie z Norwegii, Włoch i Holandii

„Jesteśmy tacy sami”- taki tytuł w tłumaczeniu na język polski nosi projekt programu Erasmus+ realizowany przez ZSP CKU w Szydłowie (We Are the Same). Właśnie w ramach tego zadania rozpoczęło się spotkanie  w Polsce młodzieży z  Norwegii, Włoch i Holandii. Do Szydłowa przyjechali młodzi ludzie w Neapolu, małej miejscowości Gausdal niedaleko Lillehammer oraz ze stolicy Fryzji (region Holandii) – Leeuwarden.

Wspólne zajęcia, materiały przygotowane przed i w czasie spotkania pozwolą stwierdzić, czy między młodzieżą z większych ośrodków i małych miejscowości jak Szydłów jest więcej różnic, czy podobieństw. Ważnym elementem  będzie wzajemne poznanie historii, tradycji, promocja tych wartości wśród młodych ludzi. Mimo globalizacji, amerykanizacji świata są one bardzo ważne dla tożsamości narodowej, ale też tworzą dziedzictwo kulturowe Europy.

Wizyta rozpoczęła się 8 kwietnia w poniedziałek.
Nadchodząca Wielkanoc to czas nie tylko świątecznych porządków, ale też rozmaitych tradycji.
Dlatego udało połączyć się tematykę projektu z aktualną porą roku. Młodzież z ZSP CKU w Szydłowie pod wodzą i przy pomocy pań z Moszczenicy zabrała się za przygotowanie dekoracji świątecznych. Dzielnie pomagają im w tym rówieśnicy z Holandii, Włoch i Norwegii. Jest to okazja nie tylko do wykonania oryginalnych ozdób, ale i nauki tradycyjnych technik stosowanych w regionie piotrkowskim.

Wtorek
Historii, wiedzy o kulturze można się uczyć w terenie. ZSP CKU w Szydłowie udowodniło to, zabierając swoich zagranicznych gości z Norwegii, Holandii, Włoch na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Razem z nimi pojechali też uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Woli Kamockiej. Historię Polski przybliżyło zwiedzanie zamku w Chęcinach, a kulturę ludową skansenu w Tokarni. Zajęcia miały charakter warsztatów przygotowanych przez specjalistów w tej dziedzinie. Większość z nich odbywała się w języku angielskim, co dało możliwość doskonalenia umiejętności językowych. Przełamywanie lodów między młodymi ludźmi ułatwiło wspólne ognisko. Całodzienne zajęcia nie tylko przyniosły dużo cennych wiadomości z historii naszego kraju, ciekawe doświadczenia, nowe przyjaźnie,  ale i wspomnienia, które na długo zostaną w pamięci uczestników.

Środa
Pizza jest dziś daniem międzynarodowym, znanym i popularnym na całym świecie. W Szydłowie pizza ma wyjątkowo międzynarodowy charakter, bo pieką ją uczniowie z Holandii, Norwegii i ojczyzny tego posiłku – Neapolu.
Dobrze wyposażona pracownia technikum żywienia oraz pomoc nauczyciela zawodu, Marty Romańskiej ułatwiły wykonanie zadania. Ile osób, tyle pomysłów na pizzę, ale apetyt takie sam u wszystkich.  Degustacja trwała bardzo krótko, bo wszystkie rodzaje cieszyły się dużym powodzeniem. Z pełnym żołądkiem, w dobrym nastroju pojechaliśmy zwiedzać stolicę województwa.

Czwartek
Wspólne posiłki zawsze łączyły ludzi. Idąc tym torem myślenia, ZSP CKU w Szydłowie zorganizowało wspólne dla młodzieży z Holandii, Włoch i Norwegii biesiadowanie. Haczyk tkwił w tym, że najpierw młodzi ludzie musieli wspólnie przygotować ten posiłek. Zagranicznym gościom pomagali uczniowie technikum żywienia. Nie było z tym problemu, bo wcześniej byli na stażu w Grecji, więc praca w międzynarodowym środowisku nie  jest im obca. Był czas na prezentację pracy młodzieży, a po pracy wyjazd do Skansenu Rzeki  Pilicy, gdzie można było poznać wojenną historię naszego regionu.

0 0 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!