GminyGrabicaWażne wiadomościWydarzenia

Gmina Grabica przejmuje ZSP CKU w Szydłowie

Radni Gminy Grabica podjęli jednogłośnie uchwałę w sprawie przejęcia od Powiatu Piotrkowskiego, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Władysława Stanisława Reymonta w Szydłowie. To prawdopodobnie jedyna szkoła średnia w regionie, prowadzona przez gminę wiejską.

Podjęcie tej decyzji było poprzedzone spotkaniami, w których uczestniczyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim oraz grona pedagogicznego szydłowskiej placówki. Spotkania dały odpowiedź na liczne pytania związane z procesem przekazania Zespołu Szkół Gminie. Formalne przejęcie nastąpi z początkiem września. Dla szkoły oznacza to nie tylko jej stabilne funkcjonowanie, ale również lepiej ukierunkowane nauczanie z bogatą ofertą edukacyjną w liceum, technikum i w szkole branżowej. – Zgodnie z tym, co przekazywało nam Starostwo Powiatowe, rozważana było połączeni szkoły z placówką w Bujnach. Miało to w perspektywie poprawić funkcjonowanie obu szkół, z czego jako tą słabszą wskazywano szkołę w Szydłowa. Odbieraliśmy to w ten sposób, że w dłuższej perspektywie może oznaczać to likwidację naszej szkoły. Szkoły która ma ogromne tradycje, w której kształciło się wielu mieszkańców naszej gminy. Dlatego podjęliśmy decyzję: spróbujemy poprowadzić tę szkołę – mówi w rozmowie z nami wójt Krzysztof Kuliński. – Mam nadzieję, że sytuacja się polepszy. Liczę na dobry nabór w tym roku. Przypomnę, że nie ma już kłopotu z dojazdem z Piotrkowa. Mamy przecież porozumienie z MZK na poranne i popołudniowe kursy. Ruszył także transport od strony Łodzi przez Tuszyn i Wodzin. Chcielibyśmy podjąć współpracę z firmą Haering przy uruchomieniu szkoły branżowej, w której uczniowie od pierwszego dnia nauki otrzymują wynagrodzenie. Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której budżet szkoły będzie “zamykał się” z subwencji oświatowej i uda się tę szkołę uratować – dodał wójt Krzysztof Kuliński.

W Zespole Szkół będą się kształciły kadry dla branży rolniczej, które wesprą rozwój nowoczesnego rolnictwa i sektora rolno-spożywczego, tym samym promując region. Ponadto chętni uczniowie mają do wyboru takie kierunki jak: Technik Pojazdów Samochodowych, Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych, Technik Logistyk, Technik Informatyk, Branżowe Szkoły I Stopnia: operator obrabiarek skrawających, elektromechanik, kierowca-mechanik, kucharz, cukiernik, piekarz, Zaoczne Szkoły Policealne (Technik Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, Technik Administracji) i Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe (Przygotowanie i Wydawanie dań – HGT.02, Prowadzenie Produkcji Rolniczej – ROL.04, Organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej – ROL.10 ).

2.3 3 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!