Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Senat daje zielone światło Akademii Piotrkowskiej

Senat przyjął w czwartek ustawę o powstaniu Akademii Piotrkowskiej. Przewiduje ona utworzenie 1 czerwca 2023 r. z Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach w Piotrkowie Trybunalskim nowej uczelni publicznej. Wyższa izba parlamentu przyjęła ustawę niemal jednogłośnie.

W głosowaniu wzięło udział 97 senatorów. Jedna osoba była przeciw, kolejna wstrzymała się od głosy, z kolei 95 parlamentarzystów głosowało ZA przyjęciem ustawy.

Senator sprawozdawca Joanna Sekuła mówiła: – Założeniem tej ustawy jest przekształcenie istniejącej w Piotrkowie Trybunalskim filii uniwersytetu w samodzielną Akademię Piotrkowską. Uzasadnieniem tej decyzji jest fakt istnienia tej filii od 1981 r. W trakcie procesu omawiania ustawy przez ministra oraz pana rektora dostaliśmy informację, że ta istniejąca filia ma wysoką pozycję naukową, ale od kilku lat – do roku 2020, kiedy to nastąpiła zmiana rektora – systematycznie ranga tego wydziału zamiejscowego była obniżana, właśnie poprzez to, że w miejsce wydziału zamiejscowego została tam utworzona filia, zlikwidowano struktury organizacyjne, pozbawiono autonomii – mówiła. – Rzeczywiście, Akademia Piotrkowska – tak będę już nazywała uczelnię, bo pierwszy krok proceduralny został zrobiony – ma rzeczywiście ogromny potencjał techniczny i dużą bazę dydaktyczną – dodaje senator Joanna Sekuła.

Foto: Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

W imieniu resoru Edukacji i Nauki głos zabrał wiceminister Wojciech Murdzek. – Jeśli chodzi o samą Akademię Piotrkowską, to tutaj nie było żadnych uwag i poprawek. Jest zgodność co do procedowania. Oczywiście bazujemy tutaj na pozycji wypracowanej przez uniwersytet kielecki i jego filie, ale tu rekomendacje są rzeczywiście bardzo pozytywne, a regulujemy to ustawowo dlatego, że takiego prostego przejścia między filią a nową uczelnią nikt nie przewidział – stąd procedujemy to tak, jak byśmy, że tak powiem, rozpoczynali ten proces. Ale w tym przypadku wszyscy funkcjonujący w filii i w nowej akademii są oczywiście zgodni, że ten dorobek będzie dobrym punktem wyjścia, do tego proces ewaluacji – nie filii, tylko całego uniwersytetu – pokazał, że ten potencjał uniwersytetu jest bardzo dobry. Myślę, że kontynuowanie tej pracy będzie z pożytkiem dla społeczności lokalnej i z zachowaniem odpowiedniej, wymaganej jakości kształcenia – mówił podczas czwartkowego posiedzenia senatu Wojciech Murdzek.

Na zdjęciu: senator Kwiatkowki. Foto: Marta Marchlewska-Wilczak Kancelaria Senatu

Pozytywnie o powstaniu Akademii Piotrkowskiej wyrażał się także senator Krzysztof Kwiatkowski. – Popieram w całości projekt ustawy o utworzeniu Akademii Piotrkowskiej. Jest to inicjatywa od wielu lat oczekiwana, naprawdę od wielu lat, w zasadzie można powiedzieć, że od 20 lat mówiło się o powołaniu niezależnej uczelni. Czyli w pewien sposób realizujemy tu związane z tym marzenia, które były w województwie łódzkim. Jestem przekonany, że ta realizacja będzie przedsięwzięciem udanym. Dlaczego? Piotrkowska uczelnia przetrwała – za chwilę opowiem też trochę o jej historii – różne zakręty dziejowe, przetrwała to, będąc dobrą uczelnią, bo ma naprawdę dobrych, zaangażowanych wykładowców, ma też dobrych, zaangażowanych i chcących studiować na tej uczelni studentów. Nie mam żadnej wątpliwości, że dzisiaj przyjmowana ustawa o utworzeniu Akademii Piotrkowskiej da nowy impuls i nowe możliwości funkcjonowania tej uczelni – mówił.

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!