KulturaNadchodzące wydarzeniaPiotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Premiera albumu: „Browar Franciszka Braulińskiego w Piotrkowie”

„Browar Franciszka  Braulińskiego w Piotrkowie” to tytuł albumu, którego premiera miała miejsce w piątek (29.12) w Mediatece.

To publikacja pokazująca dzieje rodziny Spanów, Braulińskich i Ditrychów, właścicieli najsłynniejszego kiedyś piotrkowskiego browaru, teatru jak również fundatorów straży pożarnej. Rodziny, która niejednokrotnie wpisywała się w karty historii Piotrkowa. Opowieściom potomków bohaterów książki przysłuchiwała się Agnieszka Szóstek, współautorka albumu, która mówi w rozmowie z nami: – To, co rodzina pokazała w tej książce, te zdjęcia, publikacje dotąd nigdzie niepublikowane materiały, druki ulotne, ale też zdjęcia – w tym zdjęcia Piotrkowa, są niesamowite. A co mnie najbardziej zaskoczyło? Myślę, że mało znana i nie odkryta dotąd historia Zygmunta Ditrycha, czyli ten, który jako ostatni zarządzał browarem w tych najtrudniejszych czasach, a więc w czasach drugiej wojny światowej w czasie okupacji hitlerowskiej i ten, który po prostu próbował ratować wszelkimi sposobami browar, kiedy komuniści po niego sięgnęli – mówi.

Pomysłodawcą powstania albumu jest Mariusz Staszek ze stowarzyszenia “My Piotrkowianie”. – Ta książka nie jest taką historią opisaną z półki, tylko to jest historia żywa, przedstawiona przez ludzi, którzy pochodzą z rodu Braulińskich, wcześniej Spanów i Ditrychów. To jest bardzo długa i przepiękna historia. Mogę tylko powiedzieć, że ci państwo niejednokrotnie wspierali miasto, spłacając jego długi, ale też byli fundatorami wielu ważnych rzeczy w Piotrkowie, na przykład straży pożarnej.  

Projekt realizowany jest w ramach Budżetu Obywatelskiego „Łódzkie na plus” na rok 2023.

5 2 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!