Gminy

Polska 2050: „Awaria Elektrowni Bełchatów potwierdza, że nasz system energetyczny jest przestarzały.”

W środę 26 maja pod spółką Energo Serwis, w Rogowcu odbyła się konferencja prasowa Polski 2050, w której udział wzięli posłanka i przewodnicząca koła parlamentarnego Polski 2050 Hanna Gill Piątek wraz z działaczem społecznym naszego ruchu Łukaszem Krasoniem.

Podczas konferencji szczególną uwagę zwrócono na bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz zieloną transformację, która jest nieunikniona. – Awaria Elektrowni Bełchatów potwierdza, że nasz system energetyczny jest przestarzały. Nagle wyparowało 20% energii w systemie, a rząd nie potrafi przyznać, że system oparty na dużych jednostkach wytwórczych jest po prostu mocno narażony na takie awarie. Zarówno utrzymanie takiej ogromnej jednostki, jak usunięcie kosztów awarii to ogromne koszty – domagamy się od rządu, by je upublicznili”. – mówiła posłanka Hanna Gill-Piątek.

– Za nami znajduje się Elektrownia Bełchatów, która od dziesięcioleci produkuje prąd do milionów naszych domów. Elektrownia Bełchatów to także miejsce pracy tysięcy ludzi z całego regionu bełchatowskiego czy piotrkowskiego. Z moich rodzinnych Gorzkowic codziennie przyjeżdża tutaj do pracy dziesiątki osób. Rzeczywistość się jednak zmienia. Zmiany klimatyczne i troska o środowisko sprawiają, że cały świat musi odchodzić od energii pozyskiwanej z paliw kopalnych na rzecz energii zielonej. Nie możemy udawać, że problem wysokiej emisji CO2, smogu i zanieczyszczenia środowiska nas nie dotyczy lub że jeszcze mamy czas. Otóż tego czasu już nie mamy. Musimy zacząć działaś już dzisiaj. Konieczne jest zapewnienie zatrudnienia pracownikom zamykanych zakładów, elektrowni, kopalni i innych podmiotów. Mnóstwo tych ludzi mieszka w tych rejonach. To jest nasz cel” – dodał Łukasz Krasoń

– Rząd PiS skapitulował w kontekście Bełchatowa i jego mieszkańców. Region nie jest przygotowany do transformacji, nie ma przygotowanych mechanizmów osłonowych ani planów inwestycji. Minister Sasin obiecywał ulokowanie tu elektrowni atomowej. Mam ogromne wątpliwości co do tych obietnic. I wiele pytań: Po pierwsze jak wyglądają dokładne szacunki kosztów budowy tej elektrowni atomowej? Po drugie czy rząd bierze pod uwagę wstrząsy tektoniczne w regionie i po trzecie. Ile elektrownia atomowa wygeneruje miejsc pracy, bo na pewno mniej niż dzisiaj. Dla mnie to wciąż więcej znaków zapytania niż realnych odpowiedzi na wyzwanie przed jakim dziś stoi Bełchatów i dowód, że PiS w sprawie przyszłości Bełchatowa i jego mieszkańców chowa głowę w piasek” – dodała na koniec posłanka Hanna Gill-Piątek.

Jako Polska 2050 mamy świadomość, że tylko odpowiedzialne i systemowe podejście do transformacji energetycznej pozwoli nam w realnym horyzoncie czasowym zrezygnować z węgla w mikście oraz co jest szczególnie ważne dla tysięcy rodzin przejść na zieloną energię bez zrujnowania tych rodzin. W zeszłym roku wydano raport, w którym Instrat wskazuje, że dobrze przygotowana zielona i sprawiedliwa transformacja dzięki wsparciu z UE, może przynieść nawet 61 tys. miejsc pracy.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!