AleksandrówWydarzenia

Nabici w rurę

W ostatnich dniach ulewne deszcze dają o sobie znać rolnikom, którzy walczą z czasem i pogodą, aby zakończyć żniwa. Mieszkańcom Janikowic (gm. Aleksandrów) dodatkowo utrudniają życie niedrożne rowy melioracyjne. Dzisiaj nad ranem (30 lipca) intensywny deszcz przepełnił zapchane rowy, woda płynęła miejscami drogą. Podtopione zostały posesje i budynki gospodarcze. – To wszystko wina zapchanych rowów – mówi pan Andrzej. – Tak, to woda by spłynęła do głównego rowu i nie byłoby problemu. A teraz na podwórku bagno, woda wchodzi do obory.

O modernizację przydrożnych rowów mieszkańcy wsi upominali się od lat. W kwietniu br. zaświeciło się światełko w tunelu. Urząd gminy zaproponował ludziom wspólny zakup rur, które mają służyć do budowy przejazdów na działki. W zamian za to, że mieszkańcy na własny koszt zakupią rury, urząd obiecał w maju rozpocząć przekop rowu. Wszystko działo się w ekspresowym tempie, bo w ciągu kilku dni ludzie musieli znaleźć w domowym budżecie środki na inwestycję. Koszt przepustów to około 400 zł, także dla wielu, np. rencistów KRUS-u, był to spory wydatek. Jednakże mieszkańcy zmobilizowali się i często za ostatnie pieniądze zakupili rury, które służą teraz głównie za prowizoryczne ławki. Niestety minął długi weekend majowy, a robotników i sprzętu, ani widu, ani słychu…

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z sekretarzem gminy, Pawłem Mamrotem, który dyplomatycznie odpowiedział, iż termin rozpoczęcia prac będzie konsultowany z mieszkańcami i sołtysem. Konkretną obietnicę złożył natomiast wójt Głowacki, u którego w tej sprawie wraz z mieszkańcami interweniował radny Tomasz Przybył. Głowacki przyznał, iż pomysł rozpoczęciem prac w maju był pochopny i niemożliwy do realizacji w tym terminie ze względu na inne inwestycje, a także awarię sprzętu. – Teraz są żniwa i nie chcemy zakłócać ruchu na drodze i utrudniać wjazdu na posesję – tłumaczył Głowacki. Obiecał także, że do końca września rowy w Janikowicach zostaną odnowione.

0 0 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
maniek
maniek
30 lipca, 2018 17:18

Będzie tuż przed wyborami zrobione tak jak świetlica w Starej i Dąbrowie.

Anonimowo
Anonimowo
31 lipca, 2018 05:18

Radny przynajmniej stara się i interweniuje w sprawach mieszkańców, a gdzie byli odznaczeni za zasługi…sołtys z sołtysową? Jeśli mieszkańcy muszą zajmować się problematyką wsi, to po co sołtysi.

Elektor
Elektor
Reply to  Anonimowo
2 sierpnia, 2018 05:45

Ta! Milczk z funkcji dobrze korzysta. Dieta, honory i inne przywileje…za figurowanie! A starania mieszkańców pewnie sobie przypisze.

mieszkaniec
mieszkaniec
31 lipca, 2018 09:50

Brawo! Monika kandyduj na sołtysa, bo obecny milczek – przedstawiciel wsi nic nie zdziała.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
Reply to  mieszkaniec
3 sierpnia, 2018 10:27

kandyduj Monika! tylko czy ktoś Cię poprze…? Żeby być sołtysem trzeba zapracować sobie zaufaniem u ludzi.

Anonimowo
Anonimowo
Reply to  Mieszkaniec
4 sierpnia, 2018 04:16

Kandyduj, kandyduj…trunek wszystko załatwi! A tak na serio, to w dniu wyborczym powinno się wprowadzić badanie alkomatem.

Anonimowo
Anonimowo
31 lipca, 2018 12:08

Lepiej, żeby mieszkańcy zajęli się swoimi sprawami i swoim życiem a tego rodzaju problemy pozostawią kompetentnym osobom. Susza problem !!! Pada deszcz. Problem.!!! Wszystko jak zawsze wina wójta….

Wika
Wika
Reply to  Anonimowo
2 sierpnia, 2018 18:01

A od czego jest Wójt..?
Od brylowania co tydzień w imprezach sportowych…

Aga
Aga
Reply to  Wika
3 sierpnia, 2018 10:30

Może Pani razem z Wójtem brylować wystarczy w imprezach uczestniczyć…

Mieszkanka
Mieszkanka
31 lipca, 2018 13:34

Ale szybcy jesteście w tych komentarzach, że nawet woda nie zdążyła się wchłonąć po tej suszy :):):)

Realista
Realista
3 sierpnia, 2018 12:43

Opisana w artykule ulewa bezlitośnie odsłoniła niemoc i zaniedbania włodarzy gminy wobec potęgi natury. Wypełnione wodą rowy, utworzyły rozlewiska, pokrywając drogę i podwórka, wodą sięgającą do kolan. Wszystkiemu winne są niedrożne rowy z pozatykanymi przepustami. A winę za ten stan rzeczy ponoszą władze z naczelnym wodzem – wójtem Głowackim. Właściciele posesji za własne pieniądze zakupili rury przepustowe – 75 zł za mb. Wydatek przy zakupie 6 mb to 450 zł. Roboty miały się zacząć w maju, a mamy początek sierpnia. Wójt oczekuje, aż ludzie przyjdą do niego na kolanach – prosząc o podjęcie robót. Wójt czeka zapewne do wyborów, aby… Czytaj więcej »

ona ze skotnik
ona ze skotnik
Reply to  Realista
4 sierpnia, 2018 07:46

Skoro zburzyć to widocznie nie była zabytkowa bo konserwator napewno by się na to nie zgodził.a bije od ciebie takim jadem w str obecnych władz i dupolistwem w str Maleckiego że aż oczy bolą jak się to czyta.

Powiązane artykuły

Back to top button
12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!