WolbórzWydarzenia

Mieszkania socjalne w Wolborzu

11 mieszkań socjalnych oddano do użytku we wtorek (20.08) w Bogusławicach. Mieszkania powstały po przebudowie zdegradowanego budynku gospodarczego na terenie dawnego PGR-u w Bogusławicach w gminie Wolbórz. 

Ponad dwa lata temu 20 kwietnia 2017 r w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi Burmistrz Wolborza Andrzej Jaros podpisał umowę dotacji na realizację projektu przebudowy starego zdegradowanego budynku na nowe mieszkania socjalne. Wartość projektu opiewała na 1,5 mln zł Wolbórz otrzymał na ten projekt blisko 900 tysięcy złotych dotacji. W październiku 2016 roku mało kto wierzył burmistrzowi, kiedy ten zaprosił Radnych Rady Miejskiej na teren dawnego PGR-u, że tam właśnie da się ze starej rudery zrobić nowoczesne mieszkania. 

– Dziś mamy efekt wytężonej pracy, dzięki środkom unijnym osiągnęliśmy zamierzony cel. Z wielką radością przekazuje klucze do nowych mieszkań rodzinom z terenu gminy Wolbórz. Mieszkania wyposażone są we własny węzeł sanitarny (natrysk, WC, umywalka), aneks kuchenny i meble stanowiące niezbędne wyposażenie – powiedział Andrzej Jaros Burmistrz Wolborza. 

– Ciesze się, że w gminie Wolbórz powstały mieszkania socjalne. Cieszy tym bardziej fakt, że znaczna część pieniędzy pozyskanych na budowę pochodzi z funduszy zewnętrznych. Coś co jeszcze niedawno było ruiną, teraz wygląda doskonale. Nie bez znaczenia jest fakt, że mieszkania są ekologiczne, bowiem zainstalowana jest instalacja paneli solarnych do podgrzewania wody. I mam nadzieję, że podobne obiekty powstaną w innych gminach – powiedział starosta Piotr Wojtysiak.

Obiekt prezentuje się bardzo okazale. Biała elewacje, energooszczędne wyposażenie, podłogowe ogrzewanie, słoneczne panele fotowoltaiczne do ogrzewania wody. Cały teren jest ogrodzony a przed budynkiem znajduje się także obiekt integracji mieszkańców w postaci zadaszonej altany.

Przebudowa tego budynku, w którym powstały mieszkania to szerszy projekt polegający na usamodzielnieniu ekonomicznym osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Bezpośrednimi użytkownikami mieszkań są rodziny objęte opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gminie Wolbórz. Dziś klucze do mieszkań odebrało 7 rodzin. 

Realizacja tego projektu pozwoliła na całkowite zaspokojenie zapotrzebowania gminy w zakresie ilości miejsc w mieszkaniach socjalnych. Tym bardziej cieszy ten fakt, bo jak donosi raport NIK w Polsce na mieszkania socjalne czeka się nawet 20 lat. Jak widać nie w Gminie Wolbórz. 

W przekazaniu kluczy mieszkańcom nowego budynku socjalnego w Wolborzu uczestniczyli poseł Grzegorz Lorek, wicemarszałek województwa łódzkiego Grzegorz Wojciechowski oraz Piotr Wojtysiak starosta powiatu piotrkowskiego, któremu towarzyszyli wiceprzewodniczący Rady Powiatu Michał Szymański i powiatowy radny Krzysztof Kondaszewski. 

Projekt pn. Budowa zdegradowanego budynku w celu adaptacji na mieszkania socjalne oraz realizacja działań wspierających procesy usamodzielniania ekonomicznego osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w gminie Wolbórz – jest współfinansowany przez Unię  Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Oś priorytetowa Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020 Oś priorytetowa VII Infrastruktura dla usług społecznych Działanie VII.3 Infrastruktura opieki społecznej. Całkowita wartość projektu 1.563.011,58 zł Kwota dofinansowania 877.871,64 zł Wkład własny 685.139,94 zł 

0 0 vote
Article Rating

Powiązane artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x