Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Jan Olszewski patronem Akademii Piotrkowskiej?

Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, ale wszystko wskazuje na to, że patronem Akademii Piotrkowskiej będzie były premier Jan Olszewski. Mówił o tym podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami, poseł Antoni Macierewicz.

1 czerwca oficjalnie rozpocznie działalność Akademia Piotrkowska. Powstała ona po odłączeniu się piotrkowskiej w filii UJK od macierzy w Kielcach. Prace nad odłączeniem się tutejszej uczelni trwały kilka lat. W marcu sejm przyjął ustawę powołującą akademię, kilka dni później dokument przyjął senat i podpisał prezydent.

Wiele osób zastanawiało się czyje imię nosić będzie samodzielna piotrkowska uczelnia. Okazuje się, że prawdopodobnym patronem szkoły będzie były premier Jan Olszewski, co zapowiedział w Piotrkowie marszałek senior Antoni Macierewicz.

– Jest w propozycja ministra Przemysława Czarnka ale także moja i naukowców piotrkowskich, by ta akademia nosiła nazwę Akademia Piotrkowska imienia Jana Olszewskiego. Taki jest projekt statutu, więc myślę, tak myślę się stanie – mówił polityk PiS.

Jan Olszewski (1930-2019) – polski prawnik, polityk i publicysta, adwokat. Prezes Rady Ministrów w latach 1991–1992. Kawaler Orderu Orła Białego.

W czasie II wojny światowej i okupacji żołnierz Szarych Szeregów oraz uczestnik powstania warszawskiego. Działacz opozycji antykomunistycznej w okresie PRL, obrońca w procesach politycznych, jeden z założycieli Komitetu Obrony Robotników, w 1980 współodpowiedzialny za postępowanie rejestracyjne NSZZ „Solidarność”.

W latach 1991–1993 i 1997–2005 poseł na Sejm I, III i IV kadencji, współzałożyciel Porozumienia Centrum, założyciel i przewodniczący Ruchu dla Rzeczypospolitej oraz Ruchu Odbudowy Polski, w latach 1989–1991 i 2005–2006 członek Trybunału Stanu, w latach 2006–2010 doradca prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 1995 oraz w 2000.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!
%d bloggers like this: