GminyNadchodzące wydarzeniaWażne wiadomościWydarzenia

Europosłowie obradują w Strasburgu

W poniedziałek 15 stycznia rozpoczyna się sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Posłowie zajmą się m.in. priorytetami belgijskiej prezydencji w Radzie Europejskiej, pomocą militarną UE dla Ukrainy, specjalnym posiedzeniem Rady Europejskiej 1 lutego 2024 roku oraz sytuacją na Węgrzech.

Pierwszego dnia sesji posłowie do Parlamentu Europejskiego upamiętnią Jacques’a Delorsa. Podczas debaty plenarnej omówią redukcję emisji gazów fluorowanych i substancji zubożających warstwę ozonową, w tym środki, których celem jest zminimalizowanie emisji silnych gazów cieplarnianych, zgodnie z unijnymi i globalnymi celami klimatycznymi. W poniedziałek odbędzie się także debata na temat sprawozdań posłanki do PE Danuty HÜBNER ws. poprawek do dyrektywy 2014/65/UE w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFIR) oraz zmiany rozporządzenia w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFIR).

Drugiego dnia sesji posłowie do PE omówią z premierem Alexandrem De Croo program sześciomiesięcznej prezydencji Belgii w Radzie Europejskiej, która rozpoczęła się 1 stycznia. Podczas kolejnej wtorkowej debaty, poświęconej konieczności dalszej pomocy militarnej UE dla Ukrainy, oczekuje się że posłowie wezwą UE do wywiązania się ze swoich zobowiązań i zapewnienia większej pomocy wojskowej rozdartej wojną Ukrainie. Drugiego dnia sesji posłowie do PE zagłosują również nad sprawozdaniami posłanki Danuty HÜBNER będącymi przedmiotem debaty plenarnej w poniedziałek, a także nad sprawozdaniem posłanki Magdaleny ADAMOWICZ ws. nadzwyczajnych środków handlowych dla krajów i terytoriów uczestniczących lub powiązanych z procesem stabilizacji i stowarzyszania oraz sprawozdaniem posła Łukasz KOHUTA ws. wdrażania programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021–2027 – zaangażowanie obywateli w życie demokratyczne i ich udział w nim. We wtorek po południu posłowie będą także debatować nad sytuacją humanitarną w Strefie Gazy, potrzebą osiągnięcia trwałego zawieszenia broni i ryzykiem eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Podczas debaty plenarnej w środę posłowie do PE omówią z przewodniczącymi Michelem i von der Leyen wyniki grudniowego szczytu Rady Europejskiej, nadchodzący specjalny szczyt 1 lutego i sytuację na Węgrzech. Podczas spotkania 14 i 15 grudnia, szefowie państw i rządów zgodzili się m.in. na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią oraz nadanie Gruzji statusu kraju kandydującego. Posłowie omówią także sytuację na Węgrzech i zamrożone fundusze UE. Trzeciego dnia sesji posłowie zagłosują nad sprawozdaniem posła Andrzeja HALICKIEGO ws. umowy ramowej o wszechstronnym partnerstwie i współpracy między Wspólnotą Europejską a Republiką Indonezji: przystąpienie Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej. Posłowie omówią także rozszerzenie unijnego wykazu przestępstw o nawoływanie do nienawiści i przestępstwa z nienawiści. Posłowie będą również debatować nad sprawozdaniem posła Zdzisława KRASNODĘBSKIEGO ws. energii geotermalnej oraz omówią przypadki łamania praw człowieka, zasad demokracji i państwa prawa na świecie.

Ostatniego dnia sesji plenarnej odbędą się debaty na temat niedawnej katastrofy ekologicznej związanej ze zgubieniem plastikowego granulatu i jej wpływu na zanieczyszczenie mikrodrobinami plastiku w siedliskach morskich i przybrzeżnych oraz aktualnej sytuacji w zakresie wdrażania wspólnej polityki rybołówstwa.

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!