Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

W niedzielę wybierzemy europosłów

Od 6 do 9 czerwca 2024 roku około 373 milionów Europejczyków pójdzie do urn. Wybiorą 720 członków przyszłego Parlamentu Europejskiego. Polacy zagłosują w niedzielę 9 czerwca, wybierając 53 eurodeputowanych.

Daty wyborów

Zgodnie z unijnym aktem wyborczym wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się co pięć lat i trwają od czwartku do niedzieli. W 2024 roku odbędą się od czwartku 6 do niedzieli 9 czerwca. Zagłosują w nich obywatele ze wszystkich 27 państw członkowskich.

Obywatele Holandii będą głosować jako pierwsi w czwartek 6 czerwca. W Irlandii wybory odbędą się w piątek 7 czerwca, a na Litwie, Malcie i Słowacji 8 czerwca. W Czechach lokale wyborcze będą otwarte w piątek i sobotę, a we Włoszech głosowanie odbędzie się w sobotę i niedzielę. Pozostałe 20 państw Unii (Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Szwecja i Węgry) zagłosują w niedzielę 9 czerwca.

Wyniki szacunkowe zostaną opublikowane w niedzielę wieczorem. Poniżej dowiesz się więcej o wynikach i poznasz praktyczne szczegóły wieczoru wyborczego.

Organizacja wyborów

Wybory europejskie odbywają się zgodnie z przepisami krajowymi państw członkowskich. Istnieją jednak pewne wspólne dla wszystkich krajów przepisy prawa Unii. Zgodnie z nimi należy zadbać o proporcjonalną reprezentację państw członkowskich. W większości krajów jest tylko jeden okręg wyborczy. Jednak niektóre – Belgia, Irlandia i Polska – dzielą się na wiele okręgów wyborczych.

Obywatele Unii mieszkający w innym państwie członkowskim mogą zdecydować, czy chcą głosować za granicą. Więcej informacji tutaj.

Poszczególne państwa mają też różne systemy list wyborczych. Istnieją różne systemy krajowe – od list zamkniętych (gdzie nie można zmienić kolejności kandydatów), poprzez listy półotwarte (głosujący mogą zmieniać kolejność kandydatów na wybranej liście), aż po listy otwarte (wyborcy mogą wybierać kandydatów z różnych list).

Przepisy krajowe określają również wiek uprawniający do głosowania. W większości państw jest to 18 lat, z wyjątkiem Grecji (17 lat) oraz Belgii, Niemiec, Malty i Austrii (16 lat). Minimalny wiek kandydata w wyborach wynosi od 18 do 25 lat we wszystkich państwach Unii.

„Wykorzystaj swój głos” – kampania wyborcza Parlamentu

Parlament Europejski jest jedyną instytucją europejską, której członków wybierają obywatele. Jest też jedyną instytucją, która jest bezpośrednio odpowiedzialna wobec obywateli i jest w stanie pociągnąć do odpowiedzialności inne instytucje zarządzające UE, aby zapewnić, że Europa jest bardziej przejrzysta i demokratyczna.

Tak jak w poprzednich latach Parlament chce informować opinię publiczną o nadchodzących wyborach i o tym, jak wpłyną na przyszłość Europy. Instytucjonalne działania komunikacyjne nie są związane z żadną partią i uzupełniają kampanie partii politycznych i poszczególnych kandydatów. Koncentrują się na osiągnięciach Unii Europejskiej i Parlamentu oraz na tym, dlaczego ważne jest, by wziąć udział w procesie demokratycznym i zagłosować.

Jak wybiera się posłów i posłanki do PE?

Zgodnie z prawem UE, we wszystkich państwach członkowskich musi być stosowany proporcjonalny system wyborczy, który polega na podziale mandatów odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie. W Polsce, wybory do Parlamentu Europejskiego są bezpośrednie i proporcjonalne, co oznacza, że kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!