10 lutego 2025 roku rozpocznie się sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, podczas której posłowie zajmą się m.in. wsparciem UE dla Ukrainy po trzech latach od rozpoczęcia rosyjskiej wojny napastniczej, programem prac Komisji Europejskiej na 2025 rok oraz stosunkami handlowymi UE-USA.
Pierwszego dnia sesji posłowie do PE przeanalizują niedawną decyzję nowej administracji USA o wycofaniu się z szeregu organizacji i umów międzynarodowych. Po inauguracji 20 stycznia 2025 r. prezydent Trump podpisał wiele rozporządzeń wykonawczych określających priorytety nowej administracji USA, w tym wycofanie się jego kraju ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i porozumienia paryskiego w sprawie zapobiegania zmianom klimatu. W poniedziałek po południu posłowie i Komisja Europejska będą dyskutować także o eskalacji przestępczości zorganizowanej w Szwecji. Szwecja walczy obecnie z falą przemocy ze strony gangów, często z udziałem nastolatków, którzy są rekrutowani przez siatki przestępcze do przeprowadzania aktów przemocy, w tym wandalizmu, zamachów bombowych i morderstw na zlecenie.
We wtorek posłowie do PE ocenią obecny stan stosunków handlowych UE-USA, multilateralizm i potencjalne reakcje UE, jeśli Stany Zjednoczone nałożą cła na europejskie produkty. Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że „bezwzględnie” wprowadzi cła wymierzone w UE, powołując się na niezadowolenie z działań UE przeciwko amerykańskim firmom technologicznym i deficyt handlowy w towarach. Zagroził również, że wykorzysta taryfy celne, aby zmusić Danię do przekazania Grenlandii. Podczas debaty we wtorek rano, z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, posłowie do PE upamiętnią trzy lata od rozpoczęcia przez Moskwę brutalnej inwazji wojskowej na Ukrainę. W rezolucji przyjętej w styczniu 2025 roku Parlament potwierdził swoje zdecydowane poparcie dla Kijowa, wezwał Rosję do natychmiastowego zakończenia wszelkich działań wojskowych i wycofania się z Ukrainy. Drugiego dnia sesji posłowie do PE omówią z reprezentantami Komisji Europejskiej oraz polskiej prezydencji w Radzie planowaną strategię UE dla Bliskiego Wschodu. We wtorek posłowie będą także dyskutować o reakcji na decyzję USA o ograniczeniu eksportu czipów wykorzystywanych w modelach sztucznej inteligencji do niektórych państw członkowskich UE. Limity eksportowe, przyjęte przez ustępującą administrację Bidena w styczniu 2025 r. ze względów bezpieczeństwa, dotkną 120 krajów na całym świecie, w tym Chiny, ale także 17 państw członkowskich UE. W pytaniu wymagającym odpowiedzi ustnej do Komisji Europejskiej posłowie stwierdzili, że decyzja ta stanowi poważne wyzwanie dla funkcjonowania jednolitego rynku UE, ponieważ dzieli państwa członkowskie na różne poziomy i zagraża wspólnemu podejściu UE do sztucznej inteligencji.
W środę Ursula von der Leyen przedstawi program prac Komisji Europejskiej na rok 2025, nakreślając kluczowe działania polityczne i inicjatywy legislacyjne zaplanowane na ten rok. Podczas kolejnej debaty w środę po południu posłowie omówią z przedstawicielami Komisji i Rady niedawno przedstawioną strategię UE mającą na celu odzyskanie konkurencyjności i zapewnienie trwałego dobrobytu. Ten tak zwany „Kompas Konkurencyjności” obejmuje trzy główne obszary działania: innowacje, dekarbonizację i bezpieczeństwo. Określa również pięć tak zwanych horyzontalnych czynników konkurencyjności: uproszczenie, obniżenie barier dla jednolitego rynku, finansowanie konkurencyjności, promowanie umiejętności i wysokiej jakości miejsc pracy oraz lepsza koordynacja polityk na szczeblu unijnym i krajowym. W osobnej debacie, w środę rano, posłowie będą analizować represje Kremla wobec rosyjskiej opozycji politycznej rok po zabójstwie Aleksieja Nawalnego. Aleksiej Nawalny, jeden z najbardziej znanych rosyjskich działaczy antykorupcyjnych, polityk opozycyjny i zagorzały krytyk Władimira Putina, zmarł w tajemniczych okolicznościach w odległej kolonii karnej w rosyjskiej Arktyce 16 lutego 2024 r., podczas odbywania długiego wyroku więzienia na podstawie sfingowanych zarzutów.
Ostatniego dnia sesji plenarnej posłowie i Komisja Europejska ocenią postępy UE w zmniejszaniu strategicznej zależności w obszarze krytycznej infrastruktury komunikacyjnej. Oczekuje się, że podczas debaty posłowie wyrażą obawy, że państwa członkowskie mogą uciekać się do alternatywnych dostawców rządowej infrastruktury komunikacyjnej, zanim własny suwerenny system UE, IRIS² (Infrastructure for Resilience, Interconnectivity and Security by Satellite) zostanie uruchomiony w 2030 roku.
Polecamy