Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Akademia Piotrkowska zainaugurowała swoją działalność – ZDJĘCIA

W Piotrkowie Trybunalskim swoją działalność zainaugurowała Akademia Piotrkowska. Podczas uroczystości akt powołania na stanowisko rektora uczelni z rąk Ministra Edukacji i Nauki odebrał dr hab. Dariusz Rogut.

Dzisiaj, 1 czerwca 2023 roku możemy oznajmić światu, że powstaje nowy twór akademicki, niezwykle ważny na mapie naukowej i dydaktycznej państwa polskiego – Akademia Piotrkowska, mamy nadzieję imienia Jana Olszewskiego – powiedział minister Przemysław Czarnek podczas uroczystości inaugurującej powstanie Akademii Piotrkowskiej.

Szef MEiN mówił o podnoszeniu statusu uczelni i nowo powstających akademiach: – Po reaktywacji Akademii Zamojskiej, po utworzeniu Akademii Mazowieckiej w naszym królewskim Płocku, przychodzi czas na Piotrków Trybunalski. Tak samo historyczny, tak samo zasłużony i tak samo ważny na mapie Polski – mówił.

Minister Edukacji i Nauki przypomniał, że uczelnia powstaje na bazie filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Rozwój akademii wymaga jednak dodatkowych środków, stąd zapowiedź jednorazowego zwiększenia subwencji.

– Zwiększamy jednorazowo, na pierwsze potrzeby Akademii Piotrkowskiej, subwencję o 10 mln zł po to, żebyście Państwo nie mieli żadnych obaw, że ta wielka, wspaniała akademia rusza i to rusza z pełną prędkością – mówił minister. Zapowiedział jednocześnie przekazanie dodatkowych środków dla nowych ośrodków akademickich, takich jak Akademia Piotrkowska. 

Akademia Piotrkowska 

6 kwietnia 2023 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu Akademii Piotrkowskiej. Nowo powstała uczelnia zastąpi dotychczasową filię kieleckiego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim, która funkcjonuje od 1981 r.

W Akademii Piotrkowskiej będą prowadzone studia na kierunkach: administracja, bezpieczeństwo narodowe, ekonomia, filologia, filologia angielska, finanse i rachunkowość, historia, logistyka, pedagogika, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, pielęgniarstwo oraz zarządzanie. Najchętniej wybieranym kierunkiem jest obecnie filologia angielska.

Studenci uczelni pochodzą głównie z Piotrkowa i powiatów ościennych, ale np. na kierunku pielęgniarstwo studiują mieszkańcy województwa śląskiego. W roku akademickim 2022/2023 w piotrkowskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach rozpoczęło studia 400 studentów. 

Pierwszy rektor Akademii Piotrkowskiej 

Dr hab. Dariusz Rogut jest z wykształcenia historykiem. W ostatnich latach był dyrektorem łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Od 2000 roku pracował jako asystent, a następnie adiunkt w Instytucie Historii w piotrkowskiej filii Akademii Humanistyczno-Przyrodniczej w Kielcach. W 2019 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na represjach wobec Polaków oraz na historii ziemi łódzkiej, szczególnie związanej z okresem stalinizmu. Dr hab. Dariusz Rogut jest członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Instytutu Józefa Piłsudskiego, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim.

25 maja 2023 r. decyzją Ministra Edukacji i Nauki został mianowany rektorem Akademii Piotrkowskiej. 

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!