reklama
GminyKulturaNadchodzące wydarzeniaWolbórz

Zespoły ludowe wystąpiły w Wolborzu

W Wolborzu miała miejsce odsłona projektu ,,Popularyzacja folkloru, tradycji i kultury w powiecie piotrkowskim” napisanego przez Magdalenę Wnukiewicz, a wygranego dzięki aktywności społeczności lokalnej w 4 edycji budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego na 2021 rok ,,Łódzkie na plus”.

W ramach projektu wpisane było Forum nastawione na zintegrowanie osób promujących kulturę i folklor w powiecie piotrkowskim, wypracowanie możliwości współpracy powiatowej działaczy społecznych, wsparcie warsztatowo-szkoleniowe beneficjentów projektu. Inicjatywa była jedyną w swoim rodzaju okazją do obejrzenia i wysłuchania zespołów kultywujących kulturę ludową i folklor zarówno w brzmieniu, jak i wizualnej prezentacji scenicznej wykonawców. Projekt zakładał możliwość poznania twórców sztuki i muzyki ludowej nawiązujących w stylistyce i aranżacji przekazu do folkloru charakterystycznego dla powiatu piotrkowskiego i województwa łódzkiego.

Na scenie zaprezentował się zespół Piliczanie, Pylcza, Wolborskie Nuty oraz Ludowa Biesiada z Czarnocina. Scena rozbrzmiewała pieśniami regionalnymi, tradycyjnymi obrzędami i zapomnianymi już przez wiele osób przekazami historycznymi. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Wolborza Andrzej Jaros. W inicjatywie wzięły udział reprezentacje gminy Ręczno, Sulejów, Czarnocin, Łęki Szlacheckie, Wolbórz, jak również przedstawiciele seniorów i Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w Piotrkowie Tryb. z dr Teresą Janicką Panek wraz z delegacjami z oddziałów: Zgierz, Głuchów, Lubochnia, Ujazd. Zadanie ,,Popularyzacja folkloru, tradycji i kultury w powiecie piotrkowskim” finansowane jest w ramach budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego na 2021 rok ,,Łódzkie na plus”.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!