GminyWażne wiadomościWolbórzWydarzenia

Wolbórz: Ośrodek Zdrowia zostaje

Dla pacjentów nic się nie zmieni, zostaje lekarz Teresa Duda i bezpłatna opieka medyczna w Ośrodku Zdrowia w Wolborzu. Radni zarekomendowali przekazanie przychodni przy Sportowej 7 w Wolborzu przychodni Amicus.

Powiat piotrkowski w styczniu podjął decyzję o likwidacji swojego Ośrodka POZ w Wolborzu przy ul. Sportowej 7. Gmina Wolbórz stanęła przed bardzo trudnym zadaniem zabezpieczenia opieki zdrowotnej dla ok. 1500 pacjentów. Powodem likwidacji Ośrodka w Wolborzu przez powiat piotrkowski była kontrola Najwyższej Izby Kontroli, która rekomendowała zamknięcie Ośrodka. 

24 stycznia 2022 r. odbyło się posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Rady Miejskiej w Wolborzu z udziałem radnych powiatu piotrkowskiego oraz lekarza Teresy Dudy kierownika likwidowanego Ośrodka przy Sportowej 7. 

Radni i zaproszeni goście dyskutowali o ratowaniu ośrodka i wyborze nowego sposobu zarządzania przychodnią POZ przy ul. Sportowej 7. Do wyboru było zarządzanie ośrodkiem przez samorząd miasta i gminy lub przekazanie zarządzania i zabezpieczenie usług medycznych POZ przez specjalistyczny podmiot medyczny działający 12 lat na terenie gminy Wolbórz. 

– Mury nie leczą, leczą lekarze. Ktoś kto nie prowadził nigdy ośrodka zdrowia nie ma pojęcia jak trudne to jest zadanie, po porostu brak jest na rynku lekarzy. Trzeba szukać specjalistów, a na rynku medycznym to bardzo trudne zadanie, powiat wielokrotnie miał z tym ogromne problemy. – mówiła Elżbieta Ościk radna powiatowa. 

Na zebraniu komisji była także obecna Sołtys Marta Smejda, która ogłosiła swoimi wpisami na FB prywatyzację likwidowanego ośrodka w Wolborzu, wprowadzając niepokój wśród mieszkańców. – Liczę, że wszyscy radni wezmą pod uwagę możliwość założenia PUBLICZNEGO POZ – pisała na  FB. Jednak jak sama dziś przyznała, jej rodzina (mąż radny Krystian Smejda i dzieci) nie leczą się w likwidowanym ośrodku, wszyscy należą do prywatnej przychodni Amicus w Wolborzu, która to zadeklarowała dziś ratowanie ośrodka przy Sportowej 7 w Wolborzu.

– Szanowni Państwo rozmawiamy tu o sposobie zarządzania placówką, a dla mnie najważniejszy jest pacjent i zabezpieczenie bezpłatnej opieki medycznej dla tych mieszkańców, którzy dotychczas leczą się w likwidowanym przez powiat Ośrodku. Mamy bardzo mało czasu na podjęcie decyzji. Samorząd nie jest specjalistą od zarządzania służbą zdrowia. Prowadzenie ośrodka zdrowia to ogromne wyzwanie, dlatego rekomenduje radnym rozważenie decyzji o powierzeniu zarządzania placówką specjalistycznemu lokalnemu podmiotowi służby zdrowia z 20-letnim doświadczeniem na rynku medycznym. – podsumował Andrzej Jaros Burmistrz Wolborza. 

– Mieszkam w Gminie Wolbórz, płace tu podatki i od 20 lat zarządzam placówkami podstawowej opieki medycznej na terenie kilku powiatów. W gminie Wolbórz mam dwa ośrodki zdrowia Amicus w Wolborzu i Goleszach Dużych. Mam zadeklarowanych ponad 6 tys. pacjentów. Mam doświadczenie, mam lekarzy i personel. Jeżeli Rada Miejska pozwoli przejmę zarządzanie likwidowanym ośrodkiem zdrowia przy Sportowej 7, utrzymam zatrudnienie i zapewnię najwyższy poziom bezpłatnej podstawowej opieki medycznej. W przychodni będzie nadal pracowała lekarz Teresa Duda z dodatkowym wsparciem moich lekarzy. – mówił Michał Szymański właściciel Ośrodka Zdrowia Amicus. 

– Nie stać nas na eksperymenty z powoływaniem przez samorząd nowego podmiotu zarządzającego likwidowanym ośrodkiem, czasu mało, a cena niepowodzenia jest zbyt wysoka. Dobro pacjenta jest najważniejsze, jego życie i zdrowie. Trzeba płynnie zabezpieczyć opiekę medyczną w likwidowanym ośrodku. – podsumował Marek Gajda, radny Rady Miejskiej. 

Radni zarekomendowali przekazanie zarządzania Ośrodkiem Zdrowia przy Sportowej 7 w Wolborzu, przychodni Amicus w Wolborzu na najbliższe 5 lat. Dla pacjentów nic się nie zmieni, zostaje lekarz Teresa Duda, bezpłatna opieka medyczna POZ zostanie zabezpieczona dla mieszkańców i pacjentów ośrodka przy Sportowej 7. 

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!