Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

„To skandaliczna, nacechowane politycznie wystawa. Rektor powinien podać się do dymisji”

Poseł Cezary Grabarczyk zaapelował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, by rektor Akademii Piotrkowski Dariusz Rogut złożył dymisję. Ma to związek z wystawą, którą ustawiono na chodniku przed uczelnią. – To skandaliczna, nacechowane politycznie wystawa – grzmiał parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej. Ekspozycja przedstawię historię Rosji, od czasów upadku Związku Radzieckiego, po czasy współczesne i napaść tego kraju na Ukrainę. Rektor zarzuty odpiera mówiąc, że wystawa nie stoi na terenie uczelni, a to czy jest polityczna, to jedynie interpretacja polityków PO.  

Politycy Platformy Obywatelskiej rozpoczęli swoją konferencję od przypomnienia poprzedniego spotkania w tym miejscu. Ostatni briefing prasowy, kilkukrotnie przerywała ochrona obiektu, w konsekwencji wzywając policję. Trzy tygodnie temu, niemalże w tym samym miejscu, odbyła się konferencja, podczas której przypominaliśmy, że Akademia Piotrkowska powstała uchwałą Sejmu, ponad podziałami politycznymi. Za jej przyjęciem, głosowały prawie wszystkie kluby w sposób jednolity. Uczelnia powinna łączyć a nie dzielić. Kilka tygodni temu mówiliśmy, że Akademia Piotrkowska odgradza się od obywateli, że do Akademii wkracza polityka, a uczelnia nie powinna być miejscem, gdzie uprawia się aktywnie politykę. Dziś stoimy przed wystawą, która znalazła się na terenie uczelni, na terenie, z którego my byliśmy 3 tygodnie temu przeganiani. Dziś widzimy, że wystawa, która jest za nami, znajduje się na terenie Akademii Piotrkowskiej i to jest wystawa typowo polityczna. To sytuacja bez precedensu, gdy w trakcie kampanii wyborczej, uczelnia, która powinna być miejscem dyskusji, debaty, rozwagi, gdzie nie powinno uprawiać się polityki, aktywnie włącza się w kampanię polityczną – mówił poseł Cezary Grabarczyk.  

Parlamentarzysta zaapelował w związku z tym do rektora, o złożenie przez niego dymisji. – Wzywamy rektora Akademii Piotrkowskiej do dymisji, bo to Pan jest odpowiedzialny za to, co tu się stało. Wystawa jest haniebna, powinien Pan podać się do dymisji – powiedział Grabarczyk.   

Wystawę krytykował także Juliusz Wiernicki. – Chciałbym zapytać, za czyje pieniądze powstała ta wystawa? Kto pozwolił na to, że stanęła ona właśnie tutaj? – mówił.  

Niepochlebnie o ekspozycji mówiła także Małgorzata Pingot. – Trwa kampania wyborcza, kampania kłamstwa i nienawiści. PiS zrobi wszystko, by przykryć swoje afery, innymi kłamliwymi wypowiedziami. Ta wystawa świadczy o tym, że posuną się do wszystkiego, żeby zniszczyć uczciwych ludzi i nasz kraj – powiedziała w poniedziałek Małgorzata Pingot.  

– Nie ma o czym dyskutować, tylko Koalicja Obywatelska gwarantuje wyrwanie z korzeniami pisowskiej propagandy z polskich uczelni wyższych. 15 października zagłosujcie państwo na najsilniejszą partię opozycyjną, a my zajmiemy się resztą – dodał na koniec Adrian Witczak.  

Dariusz Rogut mówił w rozmowie z naszym reporterem, że wystawa nie stoi na terenie uczelni, tylko na chodniku przed Akademią Piotrkowską, który jego zdaniem, najprawdopodobniej należy do miasta. – Jeśli chodzi o to, że politycy Koalicji Obywatelskiej uważają, że wystawa jest polityczna, to mają do tego prawo, bo każdy w tym kraju, może mieć swoje zdanie – mówił. Rektor odniósł się także do apelu dotyczącego podania się do dymisji: – Ja bym to samo pytanie skierował go jak się nie mylę, kilkunastu posłów i senatorów Koalicji Obywatelskiej, którzy byli, i chyba nadal pozostają rektorami – mówił prof. Dariusz Rogut.  

Faktem natomiast jest to, że podczas otwarcia wystawy obecni na miejscu byli politycy Prawa i Sprawiedliwości, między innymi poseł Antoni Macierewicz, wicemarszałek WŁ Zbigniew Ziemba czy radna Sejmiku WŁ Beata Dróżdż – wszyscy w towarzystwie rektora Dariusza Roguta.

Ekspozycja ma być dostępna do 6 października. 

5 2 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wanda
Wanda
19 września, 2023 07:13

Obornik czy gnój to jeden… Kaczyński też jasno i wyraźnie przemawiał: „drodzy Rosjanie, bracia, przyjaciele”… Teraz tylko przepychanka kto głośniej wykrzyczy swoje racje.

Barbara
Barbara
Reply to  Wanda
21 września, 2023 15:55

Wandziu ty też jesteś z Platformy? Kto chce niech pocałuje obecnego cara Rosji w d…

Polecamy

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!