Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Strażacy podsumowali miniony rok

Rok 2018 był niewątpliwie ważnym w historii tutejszej straży pożarnej. W tym roku piotrkowscy strażacy obchodzili 140-lecie powstania jednostki, a także po ponad rocznych zawirowaniach wreszcie wybrano Komendanta Miejskiego PSP.

Skupmy się jednak na statystykach. W porównaniu z rokiem 2017, w roku 2018 liczba interwencji na podległym terenie zmalała o 191, co stanowi spadek o 7,8% ilości wszystkich zdarzeń.

Na terenie powiatu grodzkiego i ziemskiego jednostki ochrony przeciwpożarowej brały udział w likwidacji 527 pożarów i 1581 miejscowych zagrożeń. Były dysponowane także do 156 zdarzeń, które okazały się alarmami fałszywymi. Na uwagę zasługuje fakt, że liczba miejscowych zagrożeń w porównaniu z rokiem 2017 znacząco zmalała (o 246 interwencji), osiągając poziom zbliżony do roku 2016. Wzrosła natomiast liczba pożarów o 86 zdarzeń.

Większość alarmów fałszywych (54%) to alarmy z instalacji wykrywania pożarów. Fałszywe zgłoszenia, ale w dobrej wierze stanowiły 43% wszystkich alarmów fałszywych, natomiast złośliwych zgłoszeń odnotowano tylko 5 przypadków. W wyniku miejscowych zagrożeń i pożarów powstałe straty zostały oszacowane na 8,8 mln zł, w stosunku do 15,4 mln zł. w roku poprzednim, zaś wartość uratowanego mienia oszacowane zostało na około 37 mln zł. We wszystkich 2264 interwencjach podjętych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej rannych zostało 325 osób (18 w pożarach, 307 w miejscowych zagrożeniach) w tym 24 dzieci. W pożarach zginęły 3 osoby, natomiast w miejscowych zagrożeniach – w zdecydowanej większości na skutek wypadków komunikacyjnych – śmierć poniosły 33 osoby. W czasie niesienia pomocy, lekkiemu wypadkowi uległo 3 ratowników.

Podobnie jak w poprzednich latach utrzymuje się wyraźny podział gmin pod względem ilości podejmowanych interwencji. Tak samo jak w 2017 roku największa ilość zdarzeń w roku 2018 wystąpiła w gminie i mieście Sulejów (290), a w dalszej kolejności w gminach Wola Krzysztoporska (236) i Rozprza (163). Tylko w dwóch gminach powiatu piotrkowskiego odnotowano wzrost liczby zdarzeń, tj. w gminie Rozprza i gminie Ręczno.

W porównaniu z rokiem 2017, na terenie miasta Piotrkowa Trybunalskiego nastąpił wzrost ogólnej ilości zdarzeń o 31. W powicie grodzkim jednostki ochrony przeciwpożarowej brały udział w likwidacji 932 zdarzeń, w tym 235 pożarów (wzrost o 52,6%) oraz 614 miejscowych zagrożeń. Znacząco zmalała różnica liczby zdarzeń pomiędzy powiatem grodzkim i ziemskim. Na terenie powiatu ziemskiego odnotowano spadek liczby zdarzeń o 222.

Największą grupę stanowiły w 2018 roku pożary obiektów mieszkalnych. Z oczywistych względów na terenie miasta przeważają pożary w budynkach wielorodzinnych (34), natomiast na terenie powiatu ziemskiego w budynkach jednorodzinnych (48). Na terenie powiatu piotrkowskiego najwięcej pożarów miało miejsce w grupie „uprawy, rolnictwo”, do których zaliczamy m.in. pożary nieużytków rolnych, upraw rolnych oraz budynków inwentarskich.

Główną przyczyną powstawania pożarów była różnoraka nieostrożność osób dorosłych (32%), kolejną grupą przyczyn są podpalenia, które stanowiły 31% całości. Wady i nieprawidłowa eksploatacja środków transportu stanowiły kolejne 8% przyczyn wszystkich pożarów.

Podjęto 58 interwencji w związku z podejrzeniem występowania tlenku węgla w pomieszczeniach mieszkalnych, z czego 12 interwencji spowodowane zostało zadziałaniem czujki tlenku węgla. W tej grupie zdecydowana większość (50) interwencji miała miejsce na terenie Piotrkowa Trybunalskiego. Należy przy tym zauważyć, iż liczba osób poszkodowanych była niewielka (4) w tego rodzaju zdarzeniach oraz nikt nie poniósł śmierci w wyniku zatrucia czadem. Wyniki statystyczne potwierdzają, iż długoletnia kampania społeczna w tym zakresie przynosi efekty. Jednostki ochrony przeciwpożarowej wspierały również system Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM) w 152 zdarzeniach, podczas których udzielana była kwalifikowana pierwsza pomoc (kpp). W 11 tzw. izolowanych zdarzeniach medycznych udzielano kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom w stanie zagrożenia życia po wyczerpaniu zasobów PRM.

W 2018 roku w naszym kraju miała miejsce seria pożarów składowisk odpadów. Niestety również na naszym terenie odnotowaliśmy taki przypadek. 19 kwietnia 2018 r., tuż przed godz. 20.00, do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Piotrkowie Trybunalskim wpłynęło zgłoszenie dotyczące pożaru śmieci przy ul. Topolowej w Piotrkowie Trybunalskim. Pierwsze zastępy straży pożarnej przybyły na miejsce akcji już po 5 minutach. Zastano rozwinięty pożar odpadów AGD oraz śmieci. W akcji gaśniczej udział brało 20 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej i 76 strażaków. W działania zaangażowane były również służby współpracujące, Kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego i Obrony Urzędu Miasta w Piotrkowie Trybunalskim, pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja i Straż Miejska, które zabezpieczyły teren działań i wprowadziły zastępczą organizację ruchu.

W 2018 r. odnotowano 121 pożarów w budynkach mieszkalnych. Niestety dwa z nich zakończyły się tragicznie. W dniu 17 stycznia ub. r. w Piotrkowie Trybunalskim przy ulicy Garncarskiej, w pożarze budynku mieszkalnego śmierć poniosły dwie osoby. W trakcie prowadzonych działań gaśniczych strażacy odnaleźli ciała dwóch osób, 60-letniego mężczyzny i 61-leniej kobiety.

Zaprószenie ognia było również przyczyną pożaru, który miał miejsce w dniu 26 października 2018 r. w jednorodzinnym budynku mieszkalnym w miejscowości Niechcice w gminie Rozprza. Również w tym przypadku w trakcie prowadzonych działań gaśniczych i przeszukiwania pomieszczenia strażacy odnaleźli ciało 59-letniego mężczyzny.

Podczas uroczystych obchodów, które odbyły się w dniu 22 września 2018 r., w sposób szczególny uczczono powstanie Piotrkowskiej Straży Ogniowej. Obchody rozpoczęły się uroczystą zmianą służby, w czasie której Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie Trybunalskim, st. kpt. Jakub Rytych, złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym Piotrkowskich Strażaków poległych w latach 1939-1945. W tym dniu jednostce PSP wręczono także sztandar.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jhgufy
jhgufy
30 stycznia, 2019 21:36

Za co te wyróżnienia dla OSP ?

Anonimowo
Anonimowo
Reply to  jhgufy
31 stycznia, 2019 11:20

Jak byś umiał czytać to byś wyczytal. Za wzorowa działalność operacyjną…

Anonimowo
Anonimowo
1 kwietnia, 2019 21:09

za działalność pi

Polecamy

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!