AleksandrówWydarzenia

Skotnicki odpust – dawniej i dziś

Odpusty w Skotnikach (gm. Aleksandrów) od bardzo dawna są sławne na całą okolicę. Do małej parafii 15 sierpnia zjeżdżają nie tylko okoliczni mieszkańcy. Po tablicach rejestracyjnych zaparkowanych aut, można się domyślać, że i w stolicy, i nad morzem, a i w górach o skotnickim odpuście słyszeli.

Przez lata zmienił się on bardzo. Mieszkańcy Skotnik wspominają, jak to ludzie przyjeżdżali wozami, odświętnie udekorowanymi. Hitem nie były, tak jak dziś, ziemniaki sprężynki, ale kiszone ogórki i piłeczki na cieniutkiej gumce. Starsi z łzą w oku opowiadają, jak to ludzie w parku koło lamusa, rozkładali koce, jedzenie, bimberek… Dzisiaj kasztanki zamieniliśmy na konie mechaniczne, a sam odpust nie ma już tego charakteru, co kiedyś.
– Teraz każdy to obleci stragany, wsiada w auto i do domu – mówi pani Gienia. – Kiedyś, to ludzie siedzieli w parku, śmiali się rozmawiali, i nie jedna bójka była! O i jeszcze zabawy straż zawsze organizowała. Teraz już się to nie wróci – kwituje pani Gienia. Ja sama pamiętam rodzinną historię, jak to moi prapradziadkowie pojechali na odpust do Skotnik i tam znaleźli męża dla mojej prababki. Spotkali tam znajomych, którzy mieli syna kawalera. I najkrócej mówiąc było tak „my mamy córkę, a wy syna, to ich ożenimy”. Także, być może, ja również swoje istnienie w pewnej części zawdzięczam skotnickiem odpustowi. Drodzy Czytelnicy, a może Wy macie, jakieś ciekawe historie związane z tym dniem? Jeżeli tak, to koniecznie dajcie znać w komentarzach.

0 0 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
15 sierpnia, 2018 16:04

Na drugiej fotce sliczna foczka

Anonimowo
Anonimowo
Reply to  Jacek
16 sierpnia, 2018 09:32

Masz rację rzeczywiście śliczna.

Alex
Alex
16 sierpnia, 2018 08:35

Bardzo ciekawe zachowanie koscielnego , który po zakończeniu głównej mszy zamykał kościół , wyganiając ludzi ze środka. Tłumaczył , ze siedzi tu od 7-ej i jest zmęczony ,a nikt mu za to siedzenie nie płaci. To był dla nas szok. Zostalismy wyrzuceni z kościoła.!!!!!!

rysio.
rysio.
Reply to  Alex
16 sierpnia, 2018 16:24

Kościół to nie budynek a pomodlić można się wszędzie .

Kruk
Kruk
Reply to  Alex
16 sierpnia, 2018 16:35

Jeżeli jesteś taki katolik ta módl się przed kościołem a nie zawracaj innym głowy.

Anonim
Anonim
Reply to  Alex
16 sierpnia, 2018 17:56

A ty raz na jakiś czas do kościoła pójdziesz człowieku i masz wielki problem. A po drugie na zwiedzenie kościoła miałeś czas od rana

Anonim
Anonim
Reply to  Alex
16 sierpnia, 2018 17:58

Po pierszwe raz na jakiś czas pójdziesz do kosciola i masz problem a po drugie na zobaczenie kościoła miałeś czas od rana, każdy chcę mieć święta

Polecamy

Back to top button
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!