GminyWażne wiadomościWydarzenia

S8 to teraz także ”Trasa Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r.”

W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, określanej mianem „Cudu nad Wisłą”, drodze ekspresowej S8 przebiegającą także przez Piotrków Trybunalski i powiat piotrkowski, nadano nazwę Trasy Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r.

To element obchodów rocznicy wydarzeń jakie rozegrały się na przedpolach Warszawy i miały decydujący wpływ na wynik wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa Warszawska określana jest jako 18. decydująca bitwa w dziejach świata.

Pamiątkowy głaz i Trasa Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r.

W Radzyminie, przy drodze ekspresowej S8, odsłonięto w sobotę (15.08) pamiątkowy głaz upamiętniający walczących w Bitwie Warszawskiej oraz jedną z tablic jakie GDDKiA ustawiła przy drodze pomiędzy Wrocławiem i Białymstokiem.

Nowe tablice przy S8

Przypomnijmy, droga krajowa nr 8 liczy blisko 830 km długości i łączy Kudowę Zdrój na granicy z Czechami z Budziskiem na granicy z Litwą. Od Wrocławia, przez Warszawę, do Białegostoku dojedziemy już drogą ekspresową S8, która ma ok. 560 km długości. Wzdłuż drogi ekspresowej ustawiono 90 tablic informujących o nowej symbolicznej nazwie trasy na pamiątkę przełomowej kampanii wojny polsko-rosyjskiej z lat 1919-1921. Bitwa Warszawska (13-25 sierpnia 1920 r.) była wielkim zwycięstwem Wojska Polskiego, które tocząc ciężkie walki powstrzymało i ostatecznie zmusiło do szybkiego odwrotu oddziały Armii Czerwonej.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!
%d bloggers like this: