WolbórzWydarzenia

Rozbudowa wolborskiej oczyszczalni ścieków zakończona

Zakończona została, odbiorami technicznymi, rozbudowa nowoczesnej oczyszczalni ścieków w Wolborzu. Kompleks składający się z nowych budynków i kompostowni odwiedził Burmistrz Wolborza. 

Zakończony, dwuletni proces budowy oczyszczalni, rozpoczął teraz etap programowania procesów technologicznych. Nowoczesny kolektor już pracuje, trwa programowanie pracy ogromnych komposterów, które produkować będą z osadów bardzo wydajny kompost do wykorzystania w rolnictwie.

Na nowoczesne rozwiązania technologiczne składa się także farma fotowoltaiczna o mocy 60kW/h, która produkuje energię elektryczną na potrzeby oczyszczalni. Zakończoną budowę oczyszczalni ścieków odwiedzili Burmistrz Wolborza Andrzej Jaros i jego zastępca Dymitr Jędryka. W przyszłym roku zaplanowany zostanie dla mieszkańców dzień otwarty w oczyszczalni, połączony z jej oficjalnym otwarciem aby pokazać jak pracuje nowoczesny kompleks i jak produkowany jest wydajny kompost dla rolnictwa. Co ciekawe, na terenie wolborskiej oczyszczalni nie dokucza, jak to zwykle bywa w tego typu miejscach, nieprzyjemny zapach. Świadczy to o zastosowanych w oczyszczalni nowoczesnych rozwiązaniach przyjaznych dla środowiska. 

– Nasza oczyszczalnia jest jedną z najnowocześniejszych w województwie łódzkim. Wyposażyliśmy ją w nowoczesny komposter. Odpady po oczyszczeniu będą produktem, tzw. kompostem do wykorzystania w rolnictwie. Mamy także nowoczesny reaktor ściekowy, gdzie ścieki są oczyszczane i natleniane, a wszystko zasilimy wyprodukowaną ze słońca energią. – powiedział Andrzej Jaros Burmistrz Wolborza. 

Termin zakończenia finansowego projektu: 30.11.2019 r.
Całkowita wartość projektu: 14 458 737,59 PLN
Dofinansowanie EFRR: 9 986 237,15 PLN

Projekt pn. „Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Wolborzu” nr WND.RPLD.05.03.02-10-0001/16 jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa V Ochrona środowiska, Działanie V.3 Gospodarka wodno-kanalizacyjna, Poddziałanie V.3.2 Gospodarka wodno-kanalizacyjna.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x