SulejówWydarzenia

Posprzątali wapienniki

Wapienniki, to wyrobisko po dawnej kopalni nieopodal Sulejowa. Turkusowa, czysta woda, mnóstwo podwodnego życia, a latem setki osób każdego dnia zażywające kąpieli. I wszystko byłoby pięknie gdyby nie tony śmieci zostawianych przez wypoczywających.  Od kilku lat grupa przyjaciół z klubu nurkowego U-Dive (www.u-dive.pl) spotyka się nad brzegiem zbiornika, aby go posprzątać – zarówno brzegi jak i dno zbiornika. Tak było i 14 września 2019. Ponad 60 osób uzbrojonych w siatki i worki na śmieci zabrało się do sprzątania. 


– Przyjeżdżamy tu od lat, czasami po kilka razy w tygodniu, po pracy. Nurkujemy tutaj, bo to wyjątkowy akwen, krystalicznie czysta woda, mnóstwo ryb, raków, podwodny raj. Ćwiczymy tu, uczymy nurkowania zainteresowanych – powiedział Łukasz Lipiński z klubu U-Dive. 

– Za każdym razem jak tu przyjeżdżam szlag mnie trafia jak widzę ile śmieci ludzie tu zostawiają po wypoczynku i nie mogę tego zrozumieć, jak tak można postępować z przyrodą. Dla mnie ta przyroda jest ważna, dlatego razem z przyjaciółmi organizujemy te akcje i nie oglądając się na innych sprzątamy – dodał Karol Plichta organizator akcji. 

W sobotę 25 nurków zanurzyło się do zbiornika by wyciągnąć pełne siaty butelek, opakowań po produktach spożywczych, były także stare krzesła, materace i inne śmieci wrzucone tam bezmyślnie przez odwiedzających to miejsce. Brzegi sprzątała reszta osób, rodziny nurków ale i uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej  nr 1 w Sulejowie z klasy VIc. Było także sulejowskie taxi (Rafał Lewandowski) oraz Sebastian Domaradzki z busem kursującym dróżkami wkoło zbiornika z workami pełnymi śmieci.  Dzięki wytężonym wysiłkom tak wielu osób, po 2 godzinach pracy już zabrakło miejsca w podstawionym przez Gminę Sulejów kontenerze. Śmieci było naprawdę ogromnie dużo, więcej niż w roku ubiegłym. Mimo, że to smutne podsumowanie zachowań ludzi lekceważących przyrodę, każdy z uczestników akcji chętnie weźmie w niej udział za rok. 
Na wszystkich uczestników sprzątania Wapienników czekało ognisko, 50 litrów gorącej grochówki przygotowanej przez Klub Odlot z piotrkowskiego lotniska oraz wspaniała atmosfera i nagrody ufundowane przez naszych partnerów. Były koszulki, nurkowe akcesoria, ciekawe książki. Każdy miał szansę wylosować upominek.
Podziękowania dla partnerów akcji:  Santi ECN Systemy Nurkowe XDeep Hard-Bud Tomaszów  Kino Helios GreenTree Group Helen Doron Piotrków  Bar Odlot Piotrków Browar Jan Olbracht Rzemieślniczy

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x