GminySulejówWażne wiadomościWydarzenia

W ten weekend niepełnosprawni nurkują na Wapiennikach w Sulejowie – ZDJĘCIA

Grupa ponad 30 osób z całego kraju w tym 14 z różnymi niepełnosprawnościami takimi jak brak kończyn, znaczne przykurcze, paraliż części ciała i inne, bierze udział w nurkowaniu na Wapiennikach w Sulejowie. Inicjatorką akcji jest Julita Kuczkowska z Sulejowa, która cierpi na zanik mięśni, porusza się na wózku inwalidzkim i nurkuje od blisko 7 lat.

– Jestem taką trochę prowodyrką tego spotkania, bowiem mieszkam w Sulejowie, i chciałam pokazać moim znajomym jakie mamy tu piękne miejsce. Wapienniki nie są mi obce. Nurkuję od 2014 roku ale na tym akwenie dopiero od dwóch lat, bo tak jakoś wcześniej nie odkryte było przeze mnie to miejsce. Z racji tego, że poruszam się na wózku, to nurkuje w federacji nurków niepełnosprawnych. No i właśnie odkąd tutaj zaczęłam nurkować, to chciałam pokazać to miejsce moim znajomym z którymi jeżdżę na różne inne wyjazdy nurkowe, dlatego zaprosiłam kilka osób. Potem okazało się, że przyjedzie ponad 20 nurków! A dlaczego Wapienniki są takie urokliwe? Mają bardzo ładny kolor wody, można zobaczyć pozostałą infrastrukturę jaką używano do wydobycia wapienia. Ale to też zatopione drzewa, jest też tam dużo życia pod wodą. Możemy spotkać raki, sumy, okonie, więc naprawdę jest bardzo ciekawie. – mówi pani Julita i dodaje: – Zawsze chciałam nurkować, odkąd byłam dzieckiem. No ale jakoś tego zaniechałam. Dopiero wtedy kiedy zaczęłam się poruszać na wózku, to gdzieś w mediach zobaczyłam dziewczynę na wózku która nurkowała, To był rok 2014, mówię sobie „kurde, to możliwe!” i w zasadzie dwa miesiące później miałam odpowiednie badania lekarskie i przystąpiłam do kursu basenowego. Dla mnie wartością dodaną nurkowania jest ta lekkość w wodzie, praktycznie brak grawitacji, poczucie swobody, to że mogę wziąć głębszy oddech i ominąć jakąś przeszkodę, a potem wypuścić powietrze i opaść lekko w dół…

Julita Kuczkowska na co dzień należy do pełnosprawnej grupy nurków ze szkoły U-dive z Wolborza, która zaangażowała się w pomoc niepełnosprawnym nurkom. Instruktorzy: Mariusz Jagiełło, Karol Plichta, Adam Uptas, Leszek Michalczyk i Zbigniew Milczarek bez wahania pomagają podczas weekendowej akcji. Swój udział mają także piotrkowscy strażacy, którzy napełnią wszystkie butle tlenowe, potrzebne do niedzielnego nurkowania.

KLIKNIJ BY POSŁUCHAĆ
4.4 5 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!