Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Pierwsza godzina parkowania w Piotrkowie za darmo?

Powstaje obywatelski projekt uchwały znoszącej opłaty za pierwszą godzinę postoju w piotrkowskiej Strefie Płatnego Parkowania. Inicjatorem zmian jest grupa referendalna RPT2023. Zgodnie z ustawą, projekt uchwały zgłoszony w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej staje się przedmiotem obrad rady miasta na najbliższej sesji po złożeniu projektu, jednak nie później niż po upływie 3 miesięcy od dnia złożenia projektu.

By zmienić opłaty w Strefie Płatnego Parkowania, potrzeba uchwały Rady Miasta Piotrkowa. Grupa mieszkańców skupiona wokół inicjatywy „Referendum Piotrków Trybunalski 2023” rozpoczęła prace nad obywatelskim projektem uchwały w tej sprawie. Grupa mieszkańców chce, by pierwsza godzina postoju w SPP darmowa, a opłata pobierana była dopiero po 60 minutach postoju.

– Dlaczego takie zmiany są ważne? Obecnie strefa płatnego parkowania jest obsługiwana przez firmę zewnętrzną, która czerpie z tego zyski, jednak głównie kosztem nas – mieszkańców miasta. Nasza inicjatywa ma na celu odciążenie kierowców, którzy są zmuszeni do postoju w strefie płatnego parkowania, ale ich postój nie przekracza 60 minut – mówi Mariusz Maciołek.

Brak opłaty za pierwszą godzinę odciążyć ma budżety domowe mieszkańców miasta.

Wprowadzenie 60 minut bezpłatnego postoju w strefie płatnego parkowania ma na celu finansowe odciążenie kierowców, którzy potrzebują jedynie krótkiego postoju w centrum miasta. Chcielibyśmy również zwiększyć rotację pojazdów na miejscach postojowych w ramach strefy płatnego parkowania, co korzystnie wpłynie na gospodarkę miasta i przyciągnie klientów do lokalnych firm – dodaje Agnieszka Chojnacka.

By udokumentować faktyczny czas parkowania, klient pobiera darmowy bilet podobnie jak to się dzieje przy marketach, gdzie pierwsza godzina dla klientów sklepu także jest darmowa.

Nasz pomysł zakłada: parkujesz pobierasz kwitek parkingowy wpisujesz numer rejestracji w parkometr i 60 minut postój jest gratis – dodaje Maciołek.

W uzasadnieniu obywatelskiego projektu uchwały czytamy: Obecnie sytuacja lokalnego biznesu w centrum miasta jest trudna. Lokale w ścisłym centrum pustoszeją, a to często z powodu kosztów związanych z płatnym parkowaniem. Wielu mieszkańców unika strefy płatnego parkowania, co powoduje, że lokalni mali przedsiębiorcy tracą klientów. Zmiana stawek opłat za postój pojazdu oraz wprowadzenie godziny bezpłatnego postoju to ukłon w stronę mieszkańców i przedsiębiorców. To rozwiązanie pomoże przedsiębiorcom przyciągnąć klientów i zwiększyć obroty. Dla mieszkańców oznacza to oszczędność, ponieważ unikną dodatkowych kosztów związanych z płatnym parkowaniem – czytamy.

Inicjatorzy akcji zapewniają, że mają już przygotowany projekt uchwały. Jednocześnie zapraszają do wspólnej akcji zbierania podpisów w tej sprawie, a potrzeba ich co najmniej 300.

Foto: J.Krak
4.8 11 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kazimiera
kazimiera
9 listopada, 2023 15:17

po godzinie przeparkuje się na miejsce obok i kolejna godzina gratis. super pomysł

Sebastian
Sebastian
Reply to  kazimiera
10 listopada, 2023 10:05

Ta będziesz tak latać co godzinę i auto przestawiać nie bądź śmieszna

Jerzy
Jerzy
11 listopada, 2023 12:55

Popieram. Bardzo dobry pomysł. Proponowane rozwiązanie należy wdrożyć, przegłosować na Radzie Miasta. Przykład przed dworcem PKP . Spieszysz się odprowadzasz podróżnych, parkujesz auto. Mandat 100 zł w następnym dniu z odsetkami. Kara o której brak czytelnej informacji. Poproszę zmieńcie to janosikowe.

Grzegorz
Grzegorz
12 listopada, 2023 07:35

Popieram

Zdzisław
Zdzisław
12 listopada, 2023 15:30

Super pomysł.Popieram

Polecamy

Back to top button
5
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!