Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Czy będzie „drastyczna podwyżka” opłaty za brak biletu parkingowego?

Zgodnie z projektem uchwały przygotowanej przez piotrkowski Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, do 150 złotych wzrasta opłata za brak dokumentu potwierdzającego uiszczenie opłat parkingowych. Do tej pory taka opłata wynosiła 50 złotych.

To nie jedyne proponowane przez ZDIUM zmiany. Do tej pory, jeśli kierowca przegapił godzinę do której ważny był bilet parkingowy – bo na przykład stał w kolejce w banku lub zaznawał w sądzie – mógł otrzymać „karę” w wysokości 30 złotych. Jednak jeśli wpłacił należność tego samego dnia lub następnego dnia roboczego, opłata malała do 20 złotych. W nowej uchwale pozostaje ona niezmienna, nawet podczas opłaty tego samego dnia.

Z podwyżką za brak opłaty nie zgadza się radna Marlena Wężyk-Głowacka. – W uzasadnieniu ZDIUM wyjaśnia, że drastyczna podwyżka wysokości opłaty dodatkowej z 50,00 zł na 150,00 zł ma na celu działanie PREWENCYJNE Mam jednak wrażenie, że to łatanie dziury budżetowej. Jeżeli w 2019 r. zostało wystawionych 4922 zawiadomienia, to nietrudno obliczyć ile wpłynie do budżetu pieniędzy: 4922 x 50,00 zł = 246 100,00 zł Natomiast rozpatrując te liczby z podwyższoną opłatą, mamy: 4922 x 150,00 zł = 738 300,00 złotych! – grzmi radna Marlena Wężyk-Głowacka i dodaje: – Ponieważ Urząd Skarbowy ściąga należności, to wpływy do budżetu Miasta pomniejszone są o 5%. Nie zmienia to faktu, iż dzięki nowej uchwale do budżetu Miasta Piotrkowa Trybunalskiego mogłoby wpłynąć dodatkowo 467 590,00 zł. – mówi.

Co na to zapytani przez nas kierowcy? – Nikt nie lubi podwyżek, dlatego i ja podchodzę do niej sceptycznie – mówi pan Michał. – Do tej pory korzystałem z aplikacji do płacenia za parkowanie więc nie zdarzało mi się zapomnieć o płaceniu. Przejrzałem za to uzasadnienie do uchwały i to, że od wielu lat nie było podniesionej opłaty, to żaden powód żeby teraz to robić. Trzeba było nie zarzynać budżetu miasta, to władze Piotrkowa nie musiałyby szukać oszczędności w kieszeniach mieszkańców miasta – dodaje nasz rozmówca.

Nie jest tak źle, jak mogłoby być. W uzasadnieniu podwyżek czytamy, że ustawa dzięki której można podwyższyć cenę opłaty dodatkowej mówi, że maksymalna opłata wynosić może wynosić nawet 280 złotych.

Jest jednak jedna dobra wiadomość.: osoba wykupująca miesięczny abonament, a będąca posiadaczem Piotrkowskiej Karty Mieszkańca, zapłaci nie 120, a 85,00 zł.

Czy nowe przepisy wejdą w życie? przekonamy się o tym podczas najbliższej sesji RM, zaplanowanej na 24.02.2021.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!
%d bloggers like this: