OSP Tychów

W 1918 r., dzięki staraniom Adama Olasika, Szymona Rózgi, Andrzeja Krawca, Jana Kapki, Stanisława i Franciszka Kubusów oraz Bolesława Jakiela, została zawiązana jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Tychowie.

W latach 1922–1924 wybudowano pierwszą remizę strażacką. Ze względu na brak placu, budynek powstał na tzw. ziemi wiejskiej położonej w południowej części Tychowa. Strażacy – założyciele, przy wsparciu nowych członków, mieszkańców wsi, często również i dzieci, wybudowali z pustaków niewielki budynek o dwóch pomieszczeniach. Składowali tam pierwszy strażacki sprzęt – ręczną sikawkę i wóz na żelaznych obręczach z dorobionymi dębowymi beczkami.

W latach 50. OSP w Tychowie zdobyła pierwszą motopompę
i wóz bojowy. Było to wielkie wydarzenie, uwieńczone uroczystością z okazji ich nabycia.

W roku 1962 rozpoczęto budowę nowej strażnicy – Domu Ludowego. Powstał problem usytuowania budynku. Budowę nowej siedziby, decyzją władz wojewódzkich, rozpoczęto pośrodku wsi w roku 1965 i ukończono po czterech latach. Wcześniejszy budynek rozebrano w 1976 roku.

Kolejne lata istnienia organizacji, aż po dzień dzisiejszy, to dalsze prace gospodarskie, odnawianie remizy, malowanie całego budynku oraz dalsze wyposażenie części kuchennej. To także ciągła modernizacja i sprostanie standardom, dbałość o posiadany sprzęt i poprawa tego co zużyte, to także doskonalenie umiejętności i kondycji sprawnościowej.

W roku 2015, dzięki uzyskaniu statusu organizacji pozarządowej, zaczęto sięgać po środki publiczne. Rok później organizacja pozyskała środki z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, przy pomocy których odnowiono jedną z sal strażnicy. Zaczęto także pozyskiwać środki pochodzące z budżetów samorządowych, które pozwoliły na fundacje sztandaru oraz działania w zakresie edukacji dzieci i młodzieży.

W ciągu stu lat swojej działalności Ochotnicza Straż Pożarna w Tychowie stała się podmiotem, który reprezentuje polskie wartości i jest inicjatorem spotkań lokalnej społeczności.

Back to top button