Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Okolicznościowa wystawa pt. Konstytucja 3 Maja – Duma Piotrkowa

Na parkanie piotrkowskiego Muzeum przy ul. Zamkowej prezentowana jest okolicznościowa wystawa pt. Konstytucja 3 Maja – Duma Piotrkowa. Na sześciu planszach zaprezentowane zostały postacie i wydarzenia związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.

– Znalazły się wśród nich informacje dotyczące Stanisława Konarskiego, który stworzył podwaliny pod kształcenie młodzieży w duchu odpowiedzialności za losy kraju. Przykładem takich postaw są absolwenci piotrkowskiego kolegium pijarskiego: Tomasz Maruszewski i Józefem Pawlikowski. Najważniejszą postacią pozostaje jednak związany z Piotrkowem marszałek Sejmu Wielkiego – Stanisław Małachowski. – informuje Paweł Kendra z piotrkowskiego muzeum.

Wystawa powstała we współpracy z Biblioteką Sejmową w Warszawie i Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim prezentowana była wcześniej w piotrkowskim Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 4 im. ks. Jerzego Popiełuszki. Na zaproszenie dyrektora szkoły i opiekunki biblioteki, przeprowadzona została prelekcja poświęcona okolicznościom uchwalenia Konstytucji oraz roli piotrkowian w tym wydarzeniu.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!