Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Świętowaliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – DUZO ZDJĘĆ, FILM

Piotrkowianie tłumnie wzięli udział w miejskich obchodach 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody tradycyjnie rozpoczęły się od nabożeństwa w intencji Ojczyzny odprawionej w kościele bernardyńskim. główne uroczystości odbyły się przed tablicą upamiętniającą 125. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wmurowaną w północną ścianę klasztoru oo. Bernardynów. Dziś także nadano sztandar jednostce Strzelec 1031.

W uroczystościach oprócz mieszkańców Piotrkowa, wzięły udział władze miasta i powiatu piotrkowskiego, a także przedstawiciele ministerstw i województwa. Podczas swojego wystąpienia, ustępujący prezydent Krzysztof Chojniak powiedział: – Od roku 1791, 3 maja był dniem jednoczącym tych, którzy kochali Polskę, a jej pomyślność, uznawali ważniejszą od osobistych korzyści. Patriotom nie trzeba tłumaczyć dzisiejszego zgromadzenia. Tego dnia, nasze serca biły zawsze w jednym rytmie. To łączyło nas Polaków, w najtrudniejszych chwilach, bo zawsze najważniejsze są wartości nadrzędne, do nich należy miłość do Polski, miłość do miejsc, skąd nasz ród. Prawdziwa siła narodu, bierze się nie tylko z ciała, ale przede wszystkim z ducha – mówił. – Mamy to szczęście żyć w wolnym kraju, którego częścią jest nasze miasto – Piotrków Trybunalski. Wszystkim nam, powinno zależeć na przyszłości tego miejsca, które jest naszym domem. Mimo różnic, pracowaliśmy, pracujemy i będziemy pracować razem, aby Piotrków stawał się miejscem naszych marzeń i przede wszystkim to powinno nas łączyć – dodał Krzysztof Chojniak.

W obchodach brał także prezydent elekt Juliusz Wiernicki, który w rozmowie z nami powiedział: – Obchodzimy dziś kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, która przywodzi pamięć o podjęciu największej w dziejach Polski reformy ustroju państwa. W 1791 roku, posłowie uchwalili Ustawę rządową. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie ustawa zasadnicza, która regulowała ustrój naszego kraju, prawa i wolności obywatelskie, dlatego w tym szczególnym dniu życzę Państwu i sobie, by czuć radość z bycia Polką i Polakiem, piotrkowianką i piotrkowianinem i aby te pozytywne emocje towarzyszyły nam każdego dnia – powiedział Juliusz Wiernicki.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!