Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Obchody 500 – lecia piotrkowskiego zamku

Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na uroczyste obchody 500-lecia zakończenia budowy zamku królewskiego w Piotrkowie i oddania go w użytkowanie ostatnim Jagiellonom. Impreza odbędzie się 21 września 2019 r. w godzinach 15.00-20.00 na skwerze przy placu Zamkowym oraz w na dziedzińcu piotrkowskiego Muzeum.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber, Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau oraz Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak

Obchody  500-lecia rozpoczną się o godz. 15.00. Wówczas to nastąpi wciągnięcie na maszt zamku królewskiego chorągwi jagiellońskiej i przejście orszaku królewskiego na plac Zamkowy, gdzie rozpocznie się piknik plenerowy „Z zamkiem królewskim przez wieki”, podczas którego nie zabraknie atrakcji edukacyjno- artystycznych przygotowanych przez partnerów wydarzenia: Miejski Ośrodek Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Próchnika, Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi, Ośrodek Działań Artystycznych, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, Centrum Informacji Turystycznej, 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Wsparcia udzielą także harcerze ze Związku Harcerstw Polskiego Hufiec w Piotrkowie Trybunalskim.

Po części oficjalnej ok. godziny 15.30 zainteresowani będą mogli obejrzeć inscenizacje legend piotrkowskich w wykonaniu Piotrkowskiej Fundacji Talentów oraz Etiudę Trybunalską–w wykonaniu Grupy Teatralnej TOR.

Dzięki zaangażowaniu piotrkowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego „Kreatywni”, będzie możliwość wykonania fotograficznej „Pamiątki z dworu króla Zygmunta I Starego”. Miejscem działań będą ławeczki przygotowane z okazji 500-lecia piotrkowskiego zamku królewskiego. Nie zabraknie też pokazów fechtunku i walki rycerskich w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych „Strefa Historii” oraz Szkoły Fechtunku Aramis, które prezentowane będą na dziedzińcu muzealnym.

Ważnym elementem obchodów 500 lecia piotrkowskiego zamku będzie wernisaż wystawy malarstwa historycznego. Na ekspozycji przedstawione zostaną obrazy tak znakomitych malarzy polskich jak: Jan Matejko, Jerzy Kossak, Wojciech Kossak, Wojciech Gerson, Jan Czesław Moniuszko a także prace nadwornego malarza ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego – Marcello Bacciarellego. Wernisaż odbędzie się o godzinie 17.00. Wystawa „Polskie Malarstwo Historyczne na przestrzeni wieków” przygotowana została w oparciu o zbiory Muzeum Sztuki w Łodzi. Wernisaż uświetni koncert w wykonaniu wykładowców i absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej im. I. J. Paderewskiego I i II stopnia w Piotrkowie Trybunalskim.

Przez cały czas trwania imprezy, uczestnicy będą mogli zapoznać się z plenerowymi wystawami: „Widoki piotrkowskiego zamku na przestrzeni wieków”, „Budowanie państwowości i demokracji”, a także prezentacją artefaktów renesansowej kamieniarki zamkowej z warsztatu królewskiego muratora Benedykta Sandomierzanina.

O godzinie 19.00 miłośnicy muzyki dawnej będą mieli okazję do wysłuchania okolicznościowego koncertu p.t.: „Królewski dwór Jagiellonów. Jeden dzień z życia dworu”, który wykonany zostanie przez zespół muzyków wawelskich FLORIPARI.

Zakończenie obchodów przewidziane zostało na godzinę godz. 20.0. Wówczas nastąpi prezentacja iluminacji zamku królewskiego. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

0 0 vote
Article Rating

Powiązane artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x