Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Miasto chce zaciągnąć kredyt. Oddamy 91 milionów złotych!

Urząd Miasta zamierza ogłosić przetarg na zaciągnięcie długoterminowego kredytu na kwotę 67 milionów złotych! Jego obsługa wynieść może nawet 24 miliony złotych. W sumie piotrkowscy podatnicy oddadzą około 91 milionów złotych. Raty spłacać będziemy wszyscy przez 12 lat.

Prezydent Miasta Krzysztof Chojniak chce, by miasto zaciągnęło gigantyczny kredyt na sumę 67 milionów złotych. Jak informuje nas Jarosław Bąkowicz, z biura prasowego magistratu: – Planowany kredyt będzie przeznaczony w całości na planowane w 2018 roku inwestycje, których wartość wynosi prawie 97 mln zł. Koszt odsetek od tego kredytu będzie uzależniony od stóp procentowych obowiązujących w okresie spłaty (w latach 2018-20130), czyli od poziomu WIBOR oraz od stałej marży zaoferowanej przez bank, który złoży najkorzystniejszą ofertę. Najbardziej prawdopodobny moment zaciągnięcia kredytu to 3 kwartał bieżącego roku.

W trzecim kwartale tego roku, trzeba będzie zapłacić za budowę mediateki, i to właśnie ona pochłonąć ma lwią część tego kredytu.

W związku z zaciągnięciem kredytu, zwiększy się także dziura budżetowa. Jarosław Bąkowicz przekonuje jednak, że budżet Piotrkowa będzie bezpieczny: – Planowane na 31.12 2018 r. zadłużenie wyniesie 143,6 mln zł, co stanowi 33,91% planowanych dochodów (kiedyś limit wynosił 60%), czyli mniej niż w 2006 roku, kiedy zadłużenie stanowiło 34,00% dochodów (…). Mając na uwadze powyższe można uznać że zadłużenie miasta będzie na bezpiecznym poziomie.

Pomysł wzięcia takiego kredyty krytykuje natomiast radny Grzegorz Lorek. I kwituje krótko: – Fanaberia lub szaleństwo. Prezydent za wszelką cenę chciał wybudować mediatekę, stąd taki właśnie kredyt. Krzysztof Chojniak musi być teraz jeszcze 10 lat, no bo, kto to będzie spłacał?

W podobnym tonie wypowiada się radny Tomasz Sokalski: – Zaskoczony jestem nietrafioną decyzją prezydenta Chojniaka w sprawie budowy mediateki, bo to na ten cel przede wszystkim pójdą pieniądze z kredytu. Zadłużamy nie tylko nas, ale i nasze dzieci. Pamiętajmy, że to nie sam kredyt w wysokości 67 milionów złotych, ale i ogromna kwota jego obsługi.

Tagi

Powiązane artykuły

13 komentarzy

  1. Czepiacie się mediateki, a jak zostanie już wybudowana to każdy będzie się chwalił, że też jej chciał, walczył etc. Najlepiej, zbudujmy kolejne banki i kościoły, bo to,miasto starych ludzi i nie ma nic do zaoferowania młodym! Wara od mediateki Panie Sokalski i Lorek, sami najpierw wypominaliscie, że Pan Chojniak obiecał i nie robi, teraz robi i też jest źle.

  2. Może dlatego, że były 80 zł (brutto) podwyżki, pierwsze od 5 lat w niektórych jednostkach UM. Na tak wielką kasę potrzebny kredyt.

  3. A jak oceniacie wzrost wydatkow starostwa Piotrowskiego na administrację o 2 mln 800 tys.? Na co to poszlo? Ile osob dostalo prace a nie robia nic dla powiatu ale sporo dla PSL

  4. komu nie pasuje niech nie głosuje więcej na Pana Chojniaka…Piotrków będzie tonął w długach a kto za to zapłaci ?? my mieszkańcy…zobaczcie co się dzieje ze słoneczkiem wędkarze nie mogą łowić,…duży zbiornik zarasta a kredytów coraz więcej

  5. To takie oczywiste,że nie kupuje się luksusowego towaru jeśli nie mamy na podstawowe rzeczy,o wiele ważniejsze.Dobry gospodarz to wie.Każde dziecko to wie.Niestety,w dzisiejszych czasach nieudacznicy doszli do głosu i biada wszystkim.Mieszkańcy miasta przejrzyjcie na oczy i zróbcie coś .Można było wybrać kogoś takiego to można też wywieźć na taczkach.

  6. Uwaga młodzi , wykształceni ludzie Opola. Nie dajcie się wykolegować, bowiem Wy i Wasze dzieci będą ten kredyt spłacali w wymuszonych podatkach- od wszystkiego. HEJ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close