Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Miasto zaciąga 81 milionów kredytu. Mieszkańcy będą go spłacać do 2036 roku. To jednak nie wszystko…

Prezydent Krzysztof Chojniak podpisał zarządzenia o zaciągnięciu dwóch kredytów na łączna sumę 111 000 000 (sto jedenaście milionów złotych). Składają się na niego trzy zobowiązania: dwa kredyty długoterminowe na sumę 81 milionów złotych (50 + 31), oraz jeden kredyt krótkoterminowy, w wysokości 30 milionów złotych. Planuje się, że mieszkańcy będą spłacać te zobowiązania przez najbliższe 153 miesiące, czyli niemal 13 lat.

Odpowiednie zarządzenia prezydenta Krzysztofa Chojniaka pojawiły się w Biuletynie Informacji Publicznej kilka dni temu. Pierwsze zobowiązanie to kredyt krótkoterminowy. W zarządzeniu czytamy:

Postanawia się zaciągnąć kredyt krótkoterminowy do wysokości 30.000.000,00 zł (słownie: trzydzieści milionów złotych 00/100) włącznie, na pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetu, z przeznaczeniem na realizację zadań.

To w zasadzie zmiana zarządzenia K.Chojniaka z 21 lutego tego roku, które zakładało zaciągnięcie kredytu w wysokości 10 milionów złotych. Teraz, ta suma zwiększa się do 30 milionów. Czas spłaty pozostaje bez zmian – 31 grudnia 2023, jak i to, że zabezpieczeniem kredytu będzie weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda z kredytem długoterminowym, w wysokości 81 milionów złotych. W tej sprawie został już ogłoszony przetarg. Wygląda na to, że magistrat zaciąga kredyt, by spłacić poprzednie zobowiązania. Można zadać sobie pytanie: czy wpadamy w spiralę zadłużenia? W zarządzeniu prezydenta miasta czytamy między innymi:

Postanawia się zaciągnąć kredyt długoterminowy do wysokości 81.000.000,00 zł (słownie złotych: osiemdziesiąt jeden milionów 00/100) włącznie, na sfinansowanie planowanego deficytu, w związku z realizacją inwestycyjnych zadań Miasta Piotrkowa Trybunalskiego w 2023 roku oraz na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek.

Poziom zadłużenia miasta na koniec ubiegłego roku wynosił 105,3 mln zł, i liczony w relacji do wykonanych dochodów stanowił 18,03% (kiedyś limit wynosił 60%).  Z kolei wskaźnik obciążenia dochodów obsługą długu wyniósł 4,29%, (przy planowanym 4,30%), przy czym limit łącznej kwoty spłaty zobowiązań wynosił 13,50 % – czyli w pełni spełniony został art. 243 Ustawy o Finansach Publicznych.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bert
Bert
6 lipca, 2023 18:51

Wszystko na kredyt … Przyjdą wybory, wybiorą nowego prezydenta . Niech nowy się martwi długami 🙂

Polecamy

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!