GminyPiotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Lokale wyborcze otwarte! Jak oddać ważny głos w wyborach samorządowych?

W całym kraju wybieramy włodarzy województw, miast i gmin. Nie inaczej jest w Piotrkowie Trybunalskim i powiecie piotrkowskim. Wyborcy w naszym regionie otrzymają trzy lub cztery karty do głosowania. By głos był ważny, na każdej z nich można postawić tylko jeden znak „X” w kratce przy nazwisku wybranego kandydata.

W Piotrkowie Trybunalskim 23 osobową Radę Miasta wybierzemy spośród 155 kandydatów. Z kolei o fotel prezydenta, ubiega się 5 osób. Każdy wyborca otrzyma 3 karty do głosowania – do sejmiku wojewódzkiego, do Rady Miasta a także w wyborach na prezydenta.

Karta do głosowania w wyborach na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, zawiera nazwiska kandydatów na różowym tle. Pod każdym nazwiskiem znajduje się skrót nazwy komitetu wyborczego kandydata. By głos był ważny, należy postawić znak „X” w kratce przy nazwisku tylko jednej osoby.

Z kolei w wyborach do Rady Miasta (lub Rady Gminy) otrzymamy kartę do głosowania, w której nazwiska są wydrukowane na szarym tle. Należy najpierw odnaleźć wybraną przez siebie listę wyborczą, a następnie postawić znak „X” w kratce przy nazwisku jednej osoby. Jeżeli wyborca wskaże więcej niż jedną osobę (lub nie wskaże jej wcale) głos będzie nieważny.

Z kolei mieszkańcy powiatu piotrkowskiego w wyborach do rady powiatu, otrzymają kartę na której nazwiska wydrukowane są na żółtym tle. Tutaj podobnie jak w wyborach do Rady Miasta Piotrkowa, wyborcza wybiera tylko jedną osobę spośród wszystkich na karcie wyborczej.

Takie same zasady panują w wyborach do sejmiku wojewódzkiego. Nazwiska kandydatów w tym wypadku wydrukowane są na tle niebieskim. Tutaj także wybieramy tylko jedną osobę spośród wszystkich kandydatów.

Lokale wyborcze czynne będą do godziny 21:00. Do tego czasu panuje także cisza wyborcza. Zabroniona jest agitacja oraz przedstawianie wyników sondażowych.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!