Artykuły SponsorowaneKulturaNadchodzące wydarzenia

Jaka przyszłość czeka różne branże na polskim rynku pracy

Jak przedstawiają się perspektywy polskiego rynku pracy na najbliższe lata? O swoich obserwacjach i prognozach, dotyczących zmian na rynku zatrudnienia, a także przyszłości wybranych branż polskiej gospodarki, opowiedzieli eksperci firmy CleverStaff.

Polski rynek pracy: tendencje z ostatnich lat

Po serii niepewnych lat spowodowanych pandemią, wydaje się, że polska gospodarka zaczyna się stabilizować. Mimo, że wpływ niedawnych wydarzeń maleje, do pełnego optymizmu jeszcze daleko, zwłaszcza biorąc pod uwagę toczącą się przy wschodniej granicy kraju wojnę.

Aby zrozumieć, jak przedstawiają się perspektywy polskiego rynku pracy w najbliższych latach, trzeba wziąć pod uwagę tendencje, które wpływały na jego rozwój w latach poprzednich.

Czynniki wpływające na rozwój polskiego rynku pracy

Podstawowymi czynnikami, które negatywnie wpływają na krajową gospodarkę, są od kilku lat inflacja i wojna w Ukrainie. Mimo to polski rynek pracy utrzymuje stabilność – stopa bezrobocia w latach 2022-2023 stopniowo malała (obniżając się na początku 2024 roku do niemal 5%, co jest bardzo dobrym wskaźnikiem), a liczba dostępnych ofert pracy pozostała wysoka. Dodatkowo, w 2023 roku, dwukrotnie podniesiona została płaca minimalna: najpierw w styczniu do 3490 zł brutto, a później w lipcu do 3600 zł brutto. Zmiany dotknęły także stawki godzinowe dla umów cywilnoprawnych, które wynosiły odpowiednio 22,80 zł brutto w styczniu i 23,50 zł brutto w lipcu 2023 r.

Zmiany w ustawodawstwie, a rynek pracy

W 2023 roku wprowadzone zostały istotne zmiany w przepisach pracy, w tym regulacje dotyczące pracy zdalnej oraz wprowadzenie urlopów opiekuńczych na rzecz równoważenia obowiązków zawodowych i rodzicielskich.

Mimo podwójnego wzrostu płacy minimalnej i wysokiej inflacji, w minionym roku firmy nie zredukowały znacząco swoich działań rekrutacyjnych, nie odnotowano również masowych zwolnień. Pracodawcy coraz częściej koncentrowali się na zatrzymaniu obecnych pracowników, zamiast na zatrudnianiu nowych. Według danych z CleverStaff, firmy zrezygnowały z intensywnego rekrutowania na rzecz bardziej zrównoważonej polityki personalnej. Jeśli interesuje Cię kwestia rekrutacji, przeczytaj dokładniej informacje na temat skutecznych metod rekrutacji i programów rekrutacyjnych, pomyślnie stosowanych w Polsce.

Sektor IT a jego perspektywy

Sytuacja w sektorze IT od kilku lat istotnie różni się od innych branż, ale i w niej w latach 2020-2023 zaobserwowano kryzys i spadek liczby ofert pracy. Osoby z dużym doświadczeniem i kwalifikacjami mogły łatwo zmieniać pracę, natomiast dla nowicjuszy w IT trudności w znalezieniu zatrudnienia były znaczne.

Prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazują, że w 2024 roku stopa bezrobocia w Polsce osiągnie poziom około 5,2%. Analitycy PIE przewidują, że choć na początku roku może zostać odnotowane nieznacznie wyższe bezrobocie, to już w drugim kwartale nastąpi spadek liczby osób zarejestrowanych jako bezrobotne. Spadek ten będzie miał związek z większym zapotrzebowaniem na pracowników sezonowych.

Rok 2024 przyniesie w różnych sektorach rozwój nowych technologii cyfrowych oraz zastosowanie sztucznej inteligencji. W nadchodzących miesiącach zobaczymy również rosnące zainteresowanie pracownikami z Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Z najnowszych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że na koniec 2023 roku w Polsce legalnie pracowało 1,5 miliona osób z innych krajów, głównie zatrudnionych w budownictwie, logistyce i przemyśle przetwórczym.

Stabilne zatrudnienie czekać będzie profesjonalistów w branżach fryzjerskiej, kosmetycznej oraz w sektorze nieruchomości. Pozytywne prognozy dotyczą także gastronomii i transportu drogowego.

Wzrost płacy minimalnej jest już przesądzony. Od stycznia 2024 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 4242 zł brutto, a od lipca wzrośnie do 4300 zł brutto. Stawka godzinowa również ulegnie podwyższeniu – od stycznia wynosi 27,70 zł brutto, a od lipca wzrośnie do 28,10 zł brutto.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!